japonca kursu  

Türkiye’de sake açılımı

Japonya, Türkiye’ye milli içkisi sake ile açılmaya hazırlanıyor. Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde verilen özel davette Japonya’dan ünlü sake üreticileri tanıtım yaptı. Japonya’nın ünlü sake üreticileri, Türkiye pazarına girmeye hazırlandıklarını söyledi.Pirinçten üretilen sakenin Japon kültüründe özel bir yeri bulunuyor.

Japonlar, ana besin kaynağı olan ve kültürel olarak saygı duyulan pirinçten yapılan sakeyi evlilik yemini ederken ya da yeni bir işe başlarken de içiyor. Sake, özel porselen bir kapta içilmesiyle meşhur. Japonlar, içkilerinin tanınması için çok yoğun bir çaba içerisindeler. Ülkede, 300 pirinç türünün 100’ü sake üretiminde kullanılıyor.

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi, “Ekimde göreve başladım. Türkiye’de çok keyifli bir hayatım var. Ancak yeterli Japon restoranı yok. Oysa Tokyo’da Türk restoranı sayısı 100’ü aşmış. Ankara’da yüksek kalite Japon yemeği ve sake bulmak güç. Avrupa ve ABD’de sake çok tutuldu. Sake’yi Türk toplumuna tanıtmak istiyoruz” diyor.

BENZER YAZILAR

2 responses on "Türkiye'de sake açılımı"

  1. Ah evet, gerçekten lütfen dünya mutfaklarına biraz açılalım… Elbette sadece Japonya’da değil dünyanın her yerinde dönercilerimiz mevcut, burada her köşe basında nasıl cami varsa yabancı ülkelerin birçoğunda da Türk dükkanları var.

    Her neyse, kültürlerimiz oldukça yakın, oldukça kardeş… Denemek isteriz…

  2. kemal’in profil fotoğrafı

    haha ben gecen yaz 1 sıse getırttım belcıkadan cokta guzeldı tadı bıraz sarabı andırıyor cok sert degıl hıc de kafa yapmadı ama o porselenlerle ıcmesı baya keyıflı :D

Bir mesaj bırak