japonca kursu  

Türkçe, Japonya’da seçmeli ders oldu

Bugün okuduğum bir habere göre Japonya’da Bunkyou Gakuin Üniversitesi‘nde Türkçe dersi seçmeli ders olarak alınabilecek.

Haber Cihan haber imzalı. Metin aşağıda:

Yunus Emre Enstitüsü ile Bunkyou Gakuin Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği protokolü ile birlikte Türkçedersleri akademik dönem başlangıcı olan Nisan 2013 tarihinden itibaren kredili seçmeli ders olarak başlayacak. Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliği’nde düzenlenen imza törenine Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç, üniversitenin rektörü Prof. Nobuo Kawabe, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Masakazu Shimada, Yunus Emre Enstitüsü adına Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi müdürü Telat Aydın katıldı.

İşbirliği anlaşması çerçevesinde üniversitede Türk kültürü, Türk sanat tarihi, Türk edebiyatı ve medeniyeti ile ilgili birçok etkinlik düzenlenmesi de hedefleniyor. İmza töreni öncesinde üniversite yetkilileri ile bir süre sohbet eden Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç, Türkiye ile Japonya arasında tarihten gelen dostane ilişkilerin ekonomi ve kültürel alanlarda da daha etkin hale gelmesini arzu ettiklerini, gelecek yıl Bunkyou Gakuin Üniversitesi’nde Türkçe’nin kredili seçmeli ders olarak eğitim müfredatına girmesinin çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.

İleride Japonca’nın Türkiye’de daha aktif olacağını düşünüyorum ben. Zatan 2012 yılı ülkemizde Japonlara atfedilmişti. İleride şirketlerin Japonca bilen personel alımının daha fazla olacağını düşünüyorum. Zira her geçen gün Japonya ile olan ticari ilişkiler daha iyi hale geliyor. Ki zaten iyiydi.

BENZER YAZILAR

16 responses on "Türkçe, Japonya'da seçmeli ders oldu"

 1. ResS (レス) RSGY’in profil fotoğrafı

  hocam valla ne güzel haberler bunlar bal damlıyo mübarek ^^ :D

 2. Remking.’in profil fotoğrafı

  Harika! Umarım Japon- Türk ilişkileri daha çok gelişirde liseler felan da japonya’ya gönderse öğrencilerini (biraz zor ama )

 3. cansu’in profil fotoğrafı

  kim bilir kaç sene sonra buralara gelir ki ben mezun oldum :(

 4. yusima’in profil fotoğrafı

  güzel ya japonyaya gittiğimde yabancılık çekmem.. hem onlar osmanlıcada öğreniyormuş :D

 5. Kübra’in profil fotoğrafı

  Çok mutlu oldum.Umarım Japonya ile ilişkilerimiz daha da iyi olur ^^

 6. TheHapki’in profil fotoğrafı

  Japonca’da keşke her ünversitede seçmelidil olsa. türkçe seçmeli olarak okullarda öğretildiğine göre orda türkçe bilen sayısı fazla olmalı.

 7. Mehtap Şahin’in profil fotoğrafı

  Birde Japonlar ve Türkler için bir tanışma etkinlikleri de düzenleseler keşke :)

 8. MekaHasbey’in profil fotoğrafı

  Yıllar önce başlatılan dostluğun ağacının ne kadar dallarını kırsalarda kökü bizde tekrar filizlendik işte. :D Hayırlısı bakalım keşke bizde de olsa.Bizden geçti ama geleceğe yatırım :D

 9. WarCountry’in profil fotoğrafı

  Türkiyede japon dili aktif olsada pek fazla kişinin ögrenmek isteyecegini sanmıyorum :) yani ing. gibi bi hal alırsa dalga geçerler çogu ki bazılarıda ögrenmek ister. Hayırlısı :)

 10. Akasha’in profil fotoğrafı

  Süper yaa darısı başımıza =)) Burada da Japonca’ nın seçmeli ders olabilmesi dileğiyle =)

 11. İşte bu işte buuu:)))

Bir mesaj bırak