japonca kursu  

Spitz (スピッツ)

Herkese merhaba!

Ne zamandır siteye uğramayan hayırsız editörünüz olarak bir yazı yazmanın vakti çoktan gelmişti artık. Her telden yazma özgürlüğümü kullanarak bugün sizlere en sevdiğim Japon müzik grubundan bahsetmek istiyorum. Nitekim bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine dinlemiş ve ilk dinleyişte aşık olmuştum kendilerine. Çok genç, yakışıklı ve havalı bir grup sunamayacağım için genç arkadaşlardan şimdiden özür diliyorum :) Ancak Spitz’de nostalji, huzur, en duygusal şarkılarında bile neşe, içinizi dolduran sımsıcak duygular bulacağınızı düşünüyorum. O zaman başlayalım!

Spitz (スピッツ),  Masamune Kusano (vokal ve ritim gitar), Tetsuya Miwa (gitar), Akihiro Tamura (bass gitar) ve Tatsuo Sakiyama (bateri) tarafından 1987’de kurulan, Shizuoka kökenli bir rock müzik gurubudur. Bu güne kadar 15 albüm, 38 single ve 13 Live DVD yayınlayan grup hala aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Mart 1991’de ilk single olan “Hibari no Kokoro” ve hemen ardından aynı isimli albümleri piyasaya sunulmuştur. 1994 yılına kadar tanınma çalışmaları pek başarılı olmasa da 1995 Nisanında çıkan ve sadece Japonya’da 1.6 milyondan fazla satan “Robinson” isimli single ile başarıyı yakalamışlardır. Takip eden 6ıncı albüm “Hachimitsu” (“Bal” anlamındadır ve aynı isimli şarkı favorimdir :) ) Orion listesinde zirveye ulaşmış ve 1.7 milyondan fazla satmıştır.

İlerleyen dönemde birçok ödül ve başarı kazanan Spitz, 1990’ların ortalarındaki araya rağmen 20 yıllık bir piyasa başarısı elde etmiştir.

Spitz2

Grup üyelerinden kısaca bahsedecek olursak, vokalistimiz Masamune Kusano, 21 Aralık 1967 doğumludur. Mushashino Sanat Okulu mezunudur. Elektronik/akustik gitar, armonika, samba düdüğü, tef, bateri ve piyano çalabilmektedir. Sesinin ve yorumunun güzelliğine ise dinleyip siz karar verin derim :) Kusano kendisini “Tahmin edilmesi zor, garip, biraz gülünç ve selef görünümünde yaşayan biri” olarak tanımlamaktaymış. Şarkı sözlerinin de yazarı olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Gitaristimiz Miwa Tetsuya, 17 Mayıs 1967 doğumlu ve Bunka Moda okulu mezundur. Farklı tarzı – özellikle de saç modeli – ile dikkatiniz hemen çekecektir zaten :) Hatta diğer grup üyeleri Tetsuyanın saç modeli ve gözlüklerine bakarak fotoğrafların ne zaman çekildiğni anlayabildiklerini söyleyip dalga geçerler :D Yine kendisi de bir çok müzik aleti çalmakta ve şarkı sözü yazmaktadır.

Basist Tamura Akihiro 31 Mayıs 1967 doğumlu, Tokyo Üniversitesi Sanat Okulu mezunudur. Vokallerde kendisinin de sesini duyabilmekteyiz :) Gitariz Miwa ile ilkokuldan beri tanışmaktalarmış ve Spitz öncesi birlikte bir müzik geçmişleri olmuş.

Spitz

Ve son olarak baterist Sakiyama Tatsuo… 25 Ocak 1967 doğumlu ve Bunka Moda okulu mezunu olan Tatsuo Spitz’den önce (inanması zor ama) bir heavy metal bateristiymiş. Ayrıca kendo ustasıymış. (Kendo, hey!)

Kısaca grup ve üyeleri böyle. Aslında hepsi bahane, siz bir dinleyip bakın diyorum :) Ben şarkıları hem müzikal hem de sözleri bakımından çok beğeniyorum ve farkettim ki, maalesef, grup genelde belirli bir yaş gurubundaki insanlarca tanınıyor. Hatta Türk arkadaşlarımdan duyan bilen bir-iki kişiyi geçmez. Ayrıca genel itibariyle şarkı sözlerini, yani en azından şarkılarda geçen kelimeleri anlamak kolay olduğu için Japonca kulak dolgunluğuna da baya bir faydası oluyor.

Uzun bir aradan sonra paslandığımı itiraf ediyorum ve affınıza sığınarak bir kaç şarkı önerisi ve bir video ile yazımı burada bitiriyorum.

Umarım beğenirsiniz!

Benim “Spitz Top 10″im (Seçmesi çok zor oldu çok!)

1.Hachimitsu

2.Neko ni Narita

3. Gousenkounen No Yume

4.Haru No Uta

5.Crispy!

6.Kokoro No Soko Kara

7.Mahou no Kotobai

8.Suginami Melody

9.Yume Janai

10.Ai No Shirushi

 

 

BENZER YAZILAR

1 responses on "Spitz (スピッツ)"

  1. Burcu’in profil fotoğrafı

    Bu arada top 10 listemde 2 numara Neko ni Naritai 7 numara da Mahou no Kotoba olacak. Gomen kudasai~

Bir mesaj bırak