japonca kursu  

Shingeki no Kyojin

Hepinizi yiyeceğiz..

2013 yılının en iyi animelerinden birisi olacağını düşündüğüm bir animeyi inceleyeceğiz.  Ben bu yazıyı yazarken serinin daha 2. bölümü yayınlandı. Sitemizde bir arkadaşımız anime tanıtım grubunda bilgisini vermişti, ben de merak edip başladım. İlk bölümü ile insanı kendisine bağlıyor. Her anime severin biraz dram biraz macera içeren bu seriyi mutlaka takip etmesi gerektiğine karar verdim ve bu yazıya başladım.

Shingeki no Kyojin, bizim gibi insanlar ile bu insanları tamamen keyif olsun diye yiyen devlerin mücadelesini anlatıyor. İlk bakışta çok orjinal bir hikaye gibi gelmemişti bana. Fakat izleyince bu kadar normal bir hikayenin, nasıl etkileyici bir senaryoya döneceğini gördüm. Bunda en büyük etkenlerden birisi de death note animesinin yönetmeninin Shingeki no Kyojin’nin de yönetmenliğini yapmasıydı. Animede beyin olarak gerizekalı diyebileceğimiz tanıma uyan devler sözkonusu. Hepsi çıplaklar. Zaten 40-50 metreboyunda ne elbisesi olacak ki. Bu devler acıktıkları için falan değil, sadece sevdikleri ve keyif aldıkları için, bir bakıma da canları sıkıldıkları için insanları yiyorlar. İnsanlar bu durum karşısında bir çözüm bulmuşlar. Devlerden daha yüksek duvarlarla çevrili bir alan yapıyorlar ve 100 yıl boyunca ( niyese zaten hep 100 yıl olur ) devlerden korunuyorlar. Bu geçen sürede hiç dev saldırısı olmuyor. Tam da bunun muhabbeti dönerken devler saldırıyorlar.  Esas oğlan olan Eren, ve kardeşi Misaka dev saldırısından kaçarlar. Bu sırada annelerinin bir dev sırasında yenildiğini görürler.. Ve bu iki kardeş devlerle mücadele etmek için askeri eğitime katılmaya karar verirler.. Macera bundan sonra başlıyor..

Devlerden nefret ediyorum!

Çizim kalitesi, efektler, müzikler gibi kıstaslara baktığımızda çok kaliteli bir yapım görüyoruz. Farklı, daha ilk bölümden aklınızda yer edinecek bir seri istiyorsanız Shingeki no Kyojin tam size göre. Üstelik henüz daha 2 bölüm yayınlandı, birikme derdi falan yok. Haftadan haftaya seriyi tartışarak izlemeniz mümkün.

Keyifli seyirler..

BENZER YAZILAR

13 responses on "Shingeki no Kyojin"

 1. Hasan-san’in profil fotoğrafı

  İzlemeyenler izlemelidir çok güzel bir animedir. O anki psikolojiyi çok iyi yansıtmışlar. Ayrıca çizim, efekt ve ses bakımından diğer animelere de çok benzemiyor farklı bir tarz olmuş. Ovalarını takip ediyorum.

 2. ben dün hepsini izledim :D çok güzelmiş.
  duvarları nasıl kaymak gibi dümdüz 500 metre inşa ettiler hiçbi fikrim yok ama (ben yan hikaye diyom :D) mikasa olayını güzel yapmışlar

 3. Tiyes (ペイン)’in profil fotoğrafı

  yarın izlemeye başlıycam bu arada gerçekten denildiği gibi patlama yaptı bu sezon yönetmeninden dolayı mı acaba :O :D

 4. Onur Parlayan’in profil fotoğrafı

  tamamen 2013ün en iyi animesi seçilebilecek bir anime konusuna-karakterlerine girmeden sadece soundtracklerine, soundtracklerin konulduğu yerlerde içim bir hoş oluyor. :D çok kaliteli bir yapım, efekt konusunda da önde bir anime herkese şiddetle tavsiye ederim pazar sabahlarını bekleyemiyorum :D

 5. Rashid’in profil fotoğrafı

  bence fazlasıyla güzel bi anime. Daha şimdiden MAL-da 11-cı sırada

 6. Mangası 20. bölüme kadar cevirilmiş. Benim merak ettiğim o kadar buyuk ve geniş duvarların nasıl yapıldığı sonuçta onların yapılma nedeni devlerin var oluşuydu o sırada nasıl savunmuşlar inşaat alanını suana kadar izlediğim ve okuduğum kadarıyla dünya üzerinde sadece bunlar var bakalım ilerleyen zamanda baska sehirlerde çıkacakmı.

 7. caner’in profil fotoğrafı

  tüylerim diken diken oldu yaa cips gibi yediler ada insanları izlettirmeyin söyle şeyler yaa pskolojisinden çıkamıyorum sonra…

 8. birde mangayı çevirseler çok güzel olacak ama çevirmiyorlar işte

 9. nihal’in profil fotoğrafı

  Ne animesi ne mangasıııııı, sevemedim gitti…

 10. Akasha’in profil fotoğrafı

  Yapılan övgülerin hakkını veriyor anime =)

 11. ’in profil fotoğrafı

  ilk bölümü çok beğenmiştim, 2. bölümle de güzel bağlandı konu :D gerçekten güzel bir seri olacağa benziyor :))

 12. busunako’in profil fotoğrafı

  benim tarzım olmasa da çizim ve müziklerini çok kaliteli buldum izlenmeye değer bir anime

 13. Kübra’in profil fotoğrafı

  Bomba gibi düşşe de açıkçası abartılan kadar güzel olduğunu düşünmüyorum .Gerçekten de güzel ama sosyal paylaşım sitelerinde fazla abartıldı gibi geliyor nedense.
  Umarım ilerleyen bölümlerde bende çoğunluğun yakaladığı o tadı yakalayabilirim.

Bir mesaj bırak