japonca kursu  

SHİKİ – ANİME TANITIM

Yönetmen: Tetsuro Animo

Stüdyo: Daume

Tür: Gerilim, Doğaüstü,Dram, Vampir

Yapım Yılı: 2010

Bölüm Sayısı: 22

shiki anime

Herkese selam arkadaşlar bugün sizlere ‘’Shiki’’  isimli animeyi tanıtacağım.Umarım keyifli bir yazı olur.Shiki’de hikâye Sotoba adında, etrafı ormanlarla çevrili sakin ve sessiz bir köyde süre geliyor .Köy bildiğimiz tipik bir köy tarlada çalışan çiftçiler , bir gölgede oturan yaşlılar , hele o yaşlıların dedikoduları yok mu bitmek bilmiyor. Tabi bu doğal yaşamdan sıkılanlar yok mu elbette var. Bu kasabada herkes birbirini tanımaktadır ve suç oranı sıfırdır. Doğal ölümler haricinde herhangi bir ölüm gerçekleşmez ve buradaki insanlar birbirlerine düşkün oldukları kadar dedikodu yapmayı da sevenler. Günün birinde, yıllardır boş olan Kanemasa malikânesine birileri taşınır. Kimileri bu malikâneye kıskanç gözlerle bakar. Birilerinin Kanemasa malikânesine taşınması ile aynı zamanda insanlar garip bir hastalıktan ölmeye başlar . Kasabada ansızın insanlar iki – üç gün ara ile ölmeye başlarlar. İnsanlar önce durgunlaşmaya, ardından yataklara düşmeye ve sonunda da ölmeye başlar. Elbette kimse Kanemasa malikânesine ve ölümler arasında bir bağ kurmaz. Kasabanın doktoru ve saygı gören bir aileden gelen Toshio Ozaki önceleri bunun bir salgın olduğunu düşünür. Lakin doktor çok yakında asıl sebebin bu olmadığını anlar. Fakat Doktor Ozaki’den önce olayı çözmüş birisi vardır. Kasabanın gençlerinden Yuuki, insanların bir salgından dolayı değil “Shiki”ler, yani vampirler tarafından öldürüldüğünü bilmektedir.

shiki anime2

Shiki, anlayacağınız üzere vampir temalı bir anime. Fakat en büyük özelliği ve kendisini diğer vampir animelerinden ayıran özelliği işlenişi. Shiki’de ne Hellsing’teki gibi karizmatik ve süper yetenekli vampirler, ne de başka serilerdeki gibi üstün yetenekli, kendini kötüyle savaşmaya adamış insanlar vardır. Shiki’de insanlar normal benim, sizin gibi insanlardır ve vampirlerde sadece hayatta kalmaya çalışan ama belirli bir otorite tarafından yönetilen yaratıklardır. Demek istediğim, bu animede iyi veya kötü diye bir kavram yok. Normal olması gibi herkes kendini düşünmektedir ve herkes kendince haklıdır. Herkes yaşamak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır. Animenin atmosferi ilk birkaç bölüm boyunca ağır ilerliyor ve karakter bolluğu da insanın kafasını biraz karıştırabiliyor. Ama birkaç bölüm ilerledikçe ve Sotoba halkını da tanıdıkça atmosfer her bölüm giderek artmaya başlıyor. Özellikle son altı – yedi bölüm tavan yapıyor diyebilirim. Senaryo izleyenini asla sıkmıyor ve anime dünyasına yeni bir şey katmasa da yukarıda bahsettiğim herkes önce kendi canını düşünüyor olgusu animeyi bir hayli ilginç kılıyor. Sonuç olarak sizlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Gerek müzikleri gerek atmosferi sizleri kendisine çeken bir anime. İzlememiş olan arkadaşlara şimdiden iyi seyirler.

Karakterlere gelecek olursak ;

Megumi  Shimizu : Kasabadan bıkmış birisi. Çıkıp kurtulmak ister ama başına olmadık şeyler gelir.Yuuki Natsuno’ya aşık.

Yuuki Natsuno  : Megumi gibi kasabadan nefret etmektedir. Kasaba dışından bir okul kazanmak için çok sıkı çalışır. Zeki , cool ve arkadaş edinmekten hoşlanmayan biridir. Tek arkadaşı Mutou Toru’dur.

Toshio Ozaki : Kasabanın doktoru. Ölümleri araştıran doktorumuz başta salgın olduğunu düşünmüştür ancak sonrasında olayı çözen kişidir.Ayrıca sakin bir psikopatta diyebilirim.

İşte beni en çok etklileyen anime müziklerinden biri

Buda Trailer

BENZER YAZILAR

7 responses on "SHİKİ - ANİME TANITIM"

 1. unravell’in profil fotoğrafı

  ayrıca her ne kadar herkes Megumi’yi sevmesede ben seviyordum. Son bölümde çok üzülmüştüm :( Ayrıca animede beni en çok etkileyen karakter Tooru olmuştu. Canım benim :'(

 2. unravell’in profil fotoğrafı

  Üç kelimeyle : HARİKA Bİ ANİMEYDİ. son bölümlerini izlerken kalp krizi geçiriyordum nerdeyse :D hala daha hatırladıkça etkisi bi tuhaf hissettiriyor insana :)

 3. MekaHasbey’in profil fotoğrafı

  İzlemeyinn sonu çok felaket bu japonlarda mutlu son yok arkadaş :(

 4. Eren’in profil fotoğrafı

  bitirdim tavsiye ederim meraklısına. vampirlerle insanlar arasındaki mücadeleyi farklı bi açıdan ele almış , animenin insanlara vermek istediği mesaj güzel

 5. Eren’in profil fotoğrafı

  vampirliği olduğunu bilmiyordum youtube anime müzikleri dinlerken keşfettim klasik hayalet hikayesi diye boşlamıştım. ne biliyim videoda gözleri boş bi kız resmi vardı. anlatım güzel olmuş ilgimi çekti. izlemeye başlarım

Bir mesaj bırak