japonca kursu  

Nominoichi (蚤の市)

Alışveriş yapmayı sever misiniz? Para olduktan sonra kim sevmez ki :D Dünyadaki tüketim mallarının büyük bir bölümünü üreten Japonlar da alışverişi seven bir millettir öyle ki büyük alışveriş merkezi ziyaretleri onlar için güzel vakit geçirmek anlamına gelmektedir. Bu bölümümüzde ise büyük AVM’lerden değil de daha küçük çapta bir alışveriş şeklinden bahsedeceğiz! ^_^

nogijinja nominoichi2

Nominoichi (蚤の市) kelime anlamı olarak bit anlamına gelen nomi(蚤) ve şehir, market anlamına gelen ichi(市) kanjilerinden meydana gelmektedir. Yani birleştirince tıpkı bizdeki gibi bit pazarı demektir. Geleneksel adı nominoichi iken yabancı kökenli olarak furiimaaketto(フリーマーケット) şeklinde de kullanılmaktadır.

20120504112022

Nominoichi Japonya’nın farklı bölgelerinde genellikle tapınakların ya da mabetlerin bulunduğu yerlere kurulmaktadır. Sabahın erken saatlerinden akşamüstüne kadar açık kalan bu pazarlarda satılan mallar, hem çeşit hem de fiyat açısından büyük farklılık göstermektedir. Öyle ki son derece pahalı antikalardan, ucuz hediyelik eşyalara kadar aradığımız her şeyi bulmak mümkünmüş. Eski sofra takımları, kıyafetler, ev eşyaları, ikinci el ürünler ve hatta yiyecek-içeceklerin de satılan mallar arasında bulunduğu bu pazarlar, yurt dışından gelen ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktaymış. Bu pazarlarda sadece dolaşmanın bile eğlenceli olduğu söyleniyor.

20090208094913

Bir gün olur da Japonya’ya giderseniz; Japonya’daki ünlü ‘nominoichi’lerşunlarmış efeniiim:

–        Tokyo’daki Togo Mabedi’nde kurulan ‘Togo-no-Mori Nomi-no-ichi’Her ayın 1. Pazar günü kurulurmuş.

–        Tokyo’daki Aoyama Oval Plaza’da kurulan ‘Aoyama Oval Plaza Aozara Kotto-ichi’Her ayın 3. Cumartesi günü kurulurmuş.

–        Kyoto’daki Kitano Temmangu Mabedi’nde kurulan ‘Kitano Temmangu Nomi-no-ichi’Her ayın 25. günü kurulurmuş.

–        Kyoto’daki Toji Tapınağı’nın Güney Kapısında kurulan ‘Kyoto Toji Garakuta-ichi ve Kobo-ichi’Her ayın ilk Pazarı (Garakuta-ichi) ve 21. günü (Kobo-ichi) kurulurmuş.

 

İyi seyirler ^_^V

BENZER YAZILAR

12 responses on "Nominoichi (蚤の市)"

 1. Uğur’in profil fotoğrafı

  ichi aynı zamanda 1 sayısını ifade ediyor deme yanlış bilmiyorum
  nomi no ichi olursa bitin 1 i gibi anlam da geliyor
  nichiyoubi de pazar demek
  o zaman niye nomi no nichiyoubi denmiyor. merak işte :)

 2. busunako’in profil fotoğrafı

  çok eğlenceli bir yere benziyor gerçekten

 3. yusima’in profil fotoğrafı

  iki videoyu aynı anda izleyince biraz karıştı ama çok güzel .. kitap olaynı çok sevdim bizimkiler fazlalık görür ya. sosyal aktivite alanı. teşekkürler emeğine sağlık Karalamadefteri.

 4. Kübra’in profil fotoğrafı

  Güzel bir pazar.Bizdeki pazarların daha düzenlisi ^^
  Teşekkürler :)

 5. denizu’in profil fotoğrafı

  çok güzeldi. teşekkürler arigata gazaimasu. :)

 6. rGn2n’in profil fotoğrafı

  çok güzel bir konu ve paylaşım bu sitede daha çok japonya ile ilgili paylaşımlar olursa güzel olur (: popüler japonya değilde halk japonyası (:

 7. nihal’in profil fotoğrafı

  2014 Wish List’e eklenmiştir :) Çok güzel bir paylaşımdı, Arigatou :)

Bir mesaj bırak