japonca kursu  

My Sister, my love – Hiroshi Ando

Bugün sizlere bir filmden bahsedeceğim. Aslına bakarsanız konusu bizim ülke olarak kesinlikle kabul edemeyeceğimiz bir konu. Çok uç bir noktaya değinilmiş filmde. Film dahi olsa insanda rahatsızlık imkanı sağlayabiliyor. Yönetmenimiz Hiroshi Ando eğer bir Türk olsa ve bu filmi Türkiye’de çekmiş olsaydı muhtemelen ölüm tehditleri bile alırdı. Neyse madem film çekilmiş biz de bahsedelim filmden:

Filmde esas oğlan (yori) esas kıza (iku) aşıktır her filmde olduğu gibi. Yakınlaşmalarını sağlayan bir çok etken var tabiki. Aynı okulda okumak gibi. Bizim esas oğlan en sonunda esas kıza açılır ve kız da onu reddetmez ve bir aşk pıtırcığı izlemeye başlarız. Her ikisi de aşklarını annelerine söylemezler. Yani ailelerinden gizlerler.

Eeee bu konu neden bu kadar uç bir konu ki ne var bunda dediğinizi duyar gibiyim? Hemen cevap veriyorum: bu ikisi ikiz kardeşler.

Filmin vermek istediği mesaj aslında şu: erkek ve kız kardeşler birbirleri ile bu derece yakın olurlarsa bir birlerinden etkilenebilirler. Bunu sadece aşk olarak düşünmemek lazım. Erkek çocuk kadınsı tavırlar sergileyebilir yada kız çocuk erkeksi olabilir.

Filmin ilk beş dakikası çok hoş yavaş bir müzikle tren yolculuğuyla başlıyor. Filmin başaladığı yerde bitmesi de ayrı bir güzellik katıyor filme.

Filmdeki oyunculuklar güzel özellikle kız kardeşin oyunculuğu etkileyici. Kız mimiklerini filmde çok güzel kullanıyor. Ayrıca film içerisinde  çok fazla müzik yok daha çok konuşmalardan oluştuğu için sıkıcı bir film değil. Şu açıdan da iyi japonca konuşmalar anlaşılır.(bu da bizi geliştirir) erkek oyunculuğa gelecek olursak yani Yori’ye çocuğun hep bir üzgün korkak yüzü var bu da daha doğal oyunculuk sergilemesine olanak sağlıyor.

İzlemeye değer bir film. Eğer çocuklarınız birbirine aşık olsaydı ne yapardınız diye merak ediyorsanız izleyin derim.

BENZER YAZILAR

10 Haziran 2013

11 responses on "My Sister, my love - Hiroshi Ando"

 1. Cıyak Kedi’in profil fotoğrafı

  Bu filmi izlemiştim,aslında mangasına da göz atmıştım sanki mangada sonuna doğru ki hala devam ediyor yori’nin babası başka biri çıkıyor o an ”yo gatta” dedim :D.Yani anlayabildiğim kadarı ile böyle,anlamak isteyen olursa
  Boku wa Imouto ni Koi wo Suru manganın adı.

 2. Tiyes (ペイン)’in profil fotoğrafı

  benim en sevdiğim uzak doğu filmleri: “kadın samuray, bir geyşanın anıları” (hatırladığım) =söylemiş olıyım belki bi gün bunlarla ilgili yazarsınız= :)

  bu filme gelince hiç bu tarz izlemem :( (izleyene saydı duyarım :D)
  zaten ne olup bittiğini izlemeden anladım baksanıza :D

 3. Remking.’in profil fotoğrafı

  Biraz konusu yüzünden tereddütte bulunsam da izlemeye karar verdim. Aslında kardeş ilişkisi konusu Japonya’da çok işleniyor gibime geldi. Daha öncede böyle bir konulu film izlemiştim sanırsam.

 4. cansu’in profil fotoğrafı

  bence konu güzel ama kardeş oldukları için izlemek istemiyorum olaylar tree of heavendaki gibi anneleri ve babaları farklı olsa hit olabilirdii kim bilir

 5. Uğur’in profil fotoğrafı

  Buraya yazıngerçekten çok güzel bir konusu varmış seyredilmeye değer mutlata seyretmeliyim (ailecek)

 6. k.n.y’in profil fotoğrafı

  arkadaşım bu filmi ismini kız kardeşim ve aşkım olarak anlayıp izlemişti gerçeği farkedince de baya saydırmıştı :D

 7. Admin indirme linki lütfen :D Mümkünse alt yazı olmasın :D Temiz Raw olsun :D

 8. mehmet emin’in profil fotoğrafı

  filmi daha izlemedim ama japonlarda mı desem fantazilerinde mi desem bilmiyorum ama aile içi ilişkiler cidden çok garipleşiyor. admin usta anime sever olduğuna göre muhtemelen hentai nin ne olduğunu biliyorsundur ve EĞER izliyosan bu durumu zaten biliyosundur. bu yüzden japonlar da bu durumu anlaşıyış gösteriyorlar. ve dediğin gibi türkiyede böyle bir film çekilse tehdit ile kalmaz durum linç ederler. yine de benim için sorun yok sadece japoncayı anlamak iyi hissettirdiği için bile izlerim. ve tavsiyem son samurayda bazı bölümler hiç çevrilmeden japonca bırakılmış oraları dinle az bilmeme rağmen japoncayı anlaya bildim onları( en azından yarısını :D )

Bir mesaj bırak