Katakana

KATAKANA ALFABESİ

KATAKANA JAPONCA’YA GİRMİŞ YABANCI SÖZCÜKLERİ YAZMAK İÇİN KULLANILIR

1- Yabancı dilden gelen sözcükler, ülke, japonca olmayan insan isimleri, yer isimlerinde kullanılır. Mesela kendi adınız ya da ülkemizin adı. Türkiye kelimesi japonlar için yabancı bir kelime. Türkiye’nin japoncası Toruko’dur.

 – toruko – Türkiye

2- Hayvanların ve bitkilerin isimlerini yazarken de katakana kullanılır. Ama şart değil. Hiragana da kullanılabilir.

3- Hayvan seslerinde, doğadan çıkan sesler, hav hav, cik cik, gurul gurul, gürül gürül gibi seslerde katakana kullanılır. Tabii ki bu yansımalar Japonca’da farklı.

Türkiye’de köpekler hav hav derken, Japonya’da wan wan derler.

4- Telgraf yazılarında katakana kullanılır. Hayırlı olsun gibi tebrik mesajını mesela katakana ile yazmanız gerekir.

5- Kanji dediğimiz gibi Çince’den gelmeydi. Kanji 2 farklı şekilde okunur. Bunlar on ve kun dur. On, kanjinin Çince okunuşu kun ise Japonca okunuşudur. Kun okunuşu hiraganayla, on okunuşları ise katakana ile yazılır. Ama maalesef kanji için on okunuşları da bilmek faydalıdır. Çünkü genelde tek başına bulunan kanjiler kun ile okunurken yanyana gelerek oluşan bileşik kanjiler on ile okunur.

6- Katakanada uzun sesli denen aa, ii, gibi yanyana bulunan 2 sesliler şu şekilde yazılır:

Mesela ingilizce bus otobüs demek. Okunuşu bas’dır. Japonlar bas diye okuyamazlar çünkü Japonca’da tek başına s harfi yoktur. O yüzden basu derler. Tabii Japonca olarak. Yoksa İngilizce konuşan Japonlar bas derler. Ama onların diline giren sözcük basu halini alıyor. Bu sayede sizlerde hangi sözcüğün yabancı kökenli hangisinin olmadığını anlayabilirsiniz. Mesela copynin Japoncası kopii dir.

Neyse koohii yi katakana ile yazalım.

コーヒー  ( burada görmüş olduğunuz “ー” hecesi kendinden önceki hecenin seslisini uzatır.

コーヒー = koohii

7- İkili ünsüzleri yazalım. Hiraganada tsu kullanıyorduk hatırlarsanız. Katakanada da tsu kullanılır. ッ hecemiz bu.

サッカー – sakkaa – futbol

Katakana gramerimiz bu kadar.

Katakana Grameri

katakana

31 responses on "Katakana"

 1. Talha’in profil fotoğrafı

  Selam ben siteye yeni üye oldum acaba sadece katakana hecelerini öğrensem olurmu yazı yaza bilirmiyim

 2. Özür dilerim. Veyuseru değil. Veiseru olacak. ヴェイセル olacak. Kusura bakmayın.

 3. ヴェユセル yazılır. Veyuseru yani. Y harfi yalnız olamayacağından Yu olur. L harfi yok. R kullanılır. O da tek başına olamaz. Ru olur. Veyuseru.

 4. eşimin adını yazmak istiyorum. veysel. ama y ve l harfleri tek başlarına olduğundan nasıl yazacağımı bilemedim.

 5. şu shi ölüm anlamına gelmiyormuydu ? ve ölüm anlamına geldiği halde gülümsüyor ? =)

 6. katakana ve hiraganayı bilince alfebesini çözmüş oluyor muyuz

 7. tsu ile shi yi nasıl ayırt edecez ya öf

 8. yav bu gülen surata benzeyen şeyler tsu shi n ve so bunlar aynı değil mi tek fark 2 si daha dik diğerleri daha alçak nası ayırt edilcek ki bunlar :( u üst çizgiler değişik ama insan sonuçta onu yanlış çizerse kaydırırsa falan ne olur :(

 9. hiragananın köşelisine benziyor :D

 10. Gökhan’in profil fotoğrafı

  Katakana cümle yazarken wa sözcüğü yerine hiraganada olduğu gibi ha hecesi mi karşılıyor…

 11. slm ben iğne ucu kadar harf felan bilmiyorum ama japonca öğrenmeyi
  çok istiyorum yardımcı olun lütfen

 12. birleşik katakana hecelerinde bazı heceler yazılışı aynı okunuşu farklı oluyo mesela du ve byu gibi.. onları nasıl ayırt edicez?

 13. yazı içinde tsu ve shi ile so ve n i ayırmak çok sıkıntı oluyor.

  özellikle de sesiz çoğaltan küçük tsu, shi ile aynı boya geliyor tek fark aradaki çizgideki bi kaç derecelik açı oluyor.

  • Göksel Uçar’in profil fotoğrafı

   shi,so,tsu,no,n ( シ、ソ、ツ、ノ、ン ) gördüğün gibi 3 dikey 2 tane yatay var. Dikeylerdeki çizgi sayısı 2,1,0 gibi, yataylardaki 2,1 gibi. Buradan çizgisi hiç olmayan tek hece var o da “no”. Ve çizgisi olmayan her zaman diktir. Sonra “shi” ile “so” ya baktığımızda biri yataysa diğeri diktir. Aynısı “no” ile “n” de de geçerli biri dikse diğeri yatay. En çok karıştırılan “tsu” ile “shi” de birbirine terstir. Kendine 2 tane kalıp olacak hece seçiceksin biri “no” olsun. Diğeride “tsu” onunda 2 çizgili ve dikey olduğunu biliyorsun. Şimdi “shi” o zaman 2 çizgili ve yatay olucak, tsu da aynı şekilde. “no” dan da “n” yatay olacak. “so” da “shi” ye ters olduğu için dikey olucak. Bide bunları yazarken belirli bir kuralı var ki daha rahat akılda kalıyor. Diyelim “tsu” yazacaksın yani dikey olucak. Bu yüzden alttan başlıyorsun 1. çizgiyi hafif dik , onun üstünü 2. çizgi aynı şekilde çiziyorsun. En tepeye ulaştığın için yukarıdan aşağıya bir dikme çiziyorsun. Tam terside yataylarda yukarıdan başlıyorsun hafif yatay 1. çizgiyi , altına aynı şekilde 2. çizgiyi çiziyorsun. En alta ulaştığın için yukarı doğru hafif yatay bir çizgi çiziyoruz. Bide kata-kana “sa” サ hecesi hira-kana “se” せ hecesine çok benzer. Bunuda sa ve se deki a ve e den yönleri uzun çizgi ile aynı yönde oradan çıkarabilirsin.

   • Berkay’in profil fotoğrafı

    güzel demişsin de o shi tsu n ve so ayrımı yazım tipi her yerde aynı olmuyor ayırt edemiyorsun internette de böyle yazı tipi değiştikçe ayoırt edilmez hale geliyor ve asıl olay el yazısıyla yazıldığında? .. mangaların kenarında katakana gördüğmde hep bakıyorum n mi so mu ayırt edemiyorum. tsu küçük yazılınca ayırt ediyorum ordan. gerçi n ve so büyük bir sorun :( katakanayı şekil olarak ezberleyeli nerdeyse 1 ay oldu hala ayırt edemiyorum şu 2 heceyi

 14. Katakana ve Hirakana hecelerinin yazılışı ile ilgili bir şey dikkatimi çekti. Genelde yatay çizgiler ilk yazılıyor sonrasında dikeyler yazılıyor. Ama ben solak olduğum için ilk dikeyleri sonra yatayları yazıyorum. Ve tüm yatay çizgiler sağdan sola yazılıyor. Benim çizgilerim ise soldan sağa ve doğal olarak yatayları sonradan yazmak zorunda kalıyorum. Solak olmama rağmen kuralına göre mi yazmak zorundayım? Bu çizim şekli kanjilerin çiziminde yardımcı olacak mı? Eğer öyleyse uzun bir süre çizim şekillerinide öğrenmem gerecek. Ayrıca elimi de yapısına ters çizgiler yazdırmaya alıştırmam gerekecek. ( Acaba sol el ile latince sağ el ile de Japonca'mı yazsam? :D )

 15. katakana heceleri orjinal kanji alfabesinin sadeleştirilmiş halidir.

 16. Bir soru daha ; Bu hecelerin bir mantığı var mı? Hani ne biliyim yazılışı bişeyi andrıyor mu?

  Biraz garip bir soru oldu umarım anlamışsınızdır.

 17. 2 sessiz 1 sesli ile yazılan hecelerin bir mantığı var mı?

  Ayrıca 2 tane O var onlardan biri wo mu?

  Son olarak ellerinize sağlık.Allah razı olsun güzel site yapmışsınız.

Mesaj At