japonca kursu  

Kare karpuz!

Kare Meyve: Tuhaf şekilli karpuzlar japonyanin yaz sezonunu mujdeliyor!

TOKYO — Japon tüketiciler eskiden meyve için çok para öderlerdi, şimdi yine yaz geldi ve ceplerini boşaltmak için bir sebep daha var: küp ve kalp şeklinde karpuzlar! Ancak bu pahalı ürünler pek de tad alma nodlarınıza hitap etmiyorlar – mükemmel piknik yiyeceklerinizden de daha süslüler. Tokyo şehir merkezindeki Shibuya Nishimura adlı lüks meyve dükkanı, bebek kafası büyüklüğündeki bir karpuzu 12.960 yen -japon lirasi- 105 amerikan dolarına satıyor!

kalp şeklinde karpuz

piramit şeklindeki karpuz

 

Hoşunuza gitmedi mi? O halde, oturma odanizdaki şık kahve masasına koymalık kalp ya da pramit şeklinde bir karpuza ne dersiniz?

Mağazanın üst düzey yöneticisi Mototaka Nishimura. ” Bu meyve gözlerinizi bayram ettirir, ama tadlari pek iyi değil.” diye itiraf ediyor ve ekliyor “Bunlar süs olarak sergilenmeliler, bir kaç dal çiçekle belki.”

Çiftçiler karpuzlari istenilen şekli almaları için akrilik konteynerlara ekiyorlar.

Fiyat yüksek gelebilir ancak Japonya gibi insanlarin geleneksel olarak yılda bir kaç kere müşterileri ve akrabaları ile karşılıklı hediye alıp verdiği, ki buna pahalı meyveler de dahil, bir ülkede yüksek fiyat ancak sözün gelişi bir ifade olabilir.

Nisan ayında zengin Japon mağazalarından birisi bir çift mangoya 300,000 yen gibi göz yasartici bir fiyat biçti, yıl içindeki ikinci kayda değer fiyat! Bu senenin olmazsa olmaz meyvesi ise tanesi 415 US dolari olan marka bir çilekti. Herneyse tüm bunlar 2008’de bir açık arttırmada bir adet cantaloupe kavununa ödenen içler acısı 25,000 amerikan dolarının yanında hiç kalır.

BENZER YAZILAR

0 responses on "Kare karpuz!"

Bir mesaj bırak