japonca kursu  

Japonya’ya Yolculuk – Kyoto İstasyonu

Bugünkü yazımda sie Kyoto no Eki yani Kyoto istasyonundan bahsedeceğim. Kyoto’ya Tokyo’dan shinkansenle gelmiştim. İşte o shinkansenin beni bıraktığı yer kyoto istasyonuydu. İstasyon son derece büyük bir yapı. Önce istasyona giderken çektiğim kimonolu hatunlara bakalaım :) Soldaki çok şirindi.

kimono

Önce istasyonun dışarıdan çektiğim resimlerini paylaşayım.

kyoto istasyon2

kyoto istasyon1

İstasyonun içerisinde istasyonun legolarla yapılmış bir kopyası da mevcut.

YARDIM MI LAZIM?

Shinkansenle gelirken daha önce Yumiko san’la geldiğimi söylemiştim. Beni turist merkezine bırakmıştı. Aşağıda o merkezin resmini görüyorsunuz. Kyoto’ya gelecek olursanız buradan bir harita alabilirsiniz.

kyoto turis merkezi

NEREYE HANGİ OTOBÜS GİDİYOR?

İstasyonun dışında otobüs durağı mevcut. Otobüs duraklarında yerde bir çizgi var. Çizginin üzerinde otobüsün hangi duraklardan geçeceği yazıyor. Siz de o çizgi üzerinde sıraya geçiyorsunuz. Araya kaynama falan yok. Ek olarak kocaman bir pano var. O panodan hangi otobüs hangi yerden kalkacak, nereye gidecek, saat kaçta kalkacak gösteriyor.

kyoto otobüs

İstasyonda Kyoto, istasyon ve istasyonun çevresini gösteren haritalar mevcut.

kyoto harita

KYOTO TOWER

Bu resmi herkes çökiyor diye çektim. Başka bir amacım yok. Yarın öbürgün kyoto tower’da buluşalım diye bir şey duyarsanız istasyonun önündeki bu kuleye geleceksiniz.

kyoto tower

DÖVİZ BOZMAK

İstasyona geldiniz. Yanınızda döviz var. Bozdurmak istiyorsanız döviz bürosu da mevcut. Bunun için istasyonun içindeki nippon travel agency’e gideceksiniz. Yanımda 50 TL vardı. Bozdurmak istedim normalde 1930 yen vermesi gerekirken 850 yen gibi bir şey verdiler. Ben de iptal ettirdim. Bir kere mahsus iptal edebileceğini söyledi. Bir daha da iptal edemeyeceğini belirtti. Bu yüzden emin değilseniz bozmayın.

TREN MÜZESİ

Müze var. Maalesef ben o gün Japonya’da olamayacağım için üzgünüm. Eğer Japonya’ya giderseniz bu müzeyi görün. Eskiden günümüze trenler müzesi. 29.4.2016’da açılacak.

YEMEK VE KAFE

İstasyona geldik açız! Ne yiyeceğiz veya nerede zaman geçireceğiz diye düşünmeyin. İçeride restoranlar ve kafeler mevcut. Ben onların resimlerini çekmek yerine sevimli yiyeceklerin resmini çektim.

YATSUHASHI

Bu yiyecek Kyoto’nun ünlü bir yiyeceğiymiş. Satıcı öyle dedi. Onun yalancısıyım.

yatsuhashi

ALIŞVERİŞ

İçeride sanırım 6 katlı bir yer var. Ayakkabı, kıyafet, çanta, takı gibi ne ararsabız satılıyor. Çok da pahallar! Fazla resim çekmedim orada. Bir kaç yere girdiğimde resim çekmek yasak dedikleri için burada denemedim. Bir tek aşağıdaki çift yönlü şapkanın resmini izin alıp çektim. Buradaki ürünler genelde genelde Kyoto’da üretilmiş.

Bir kaç resim daha paylaşıp istasyon yazımızı bitirelim :)

Sonraki yazımda ilk kez gittiğim çamaşırhanede tanıştığım yui san ile 1 saatlik sohbetim ve çamaşırhaneyi nasıl kullanacağınızı göstereceğim.

BENZER YAZILAR

3 responses on "Japonya’ya Yolculuk – Kyoto İstasyonu"

  1. unravell’in profil fotoğrafı

    Tanrım şu sene bitsin hemen japoncayı öğreneceğim. O kadar çok merak ediyorum ki şehrini,insanlarını,yemeklerini… Eminim evde yapmaya çalıştığım dandik ramenlere bin basar ordakiler :D Resimleri gördükçe gaza geliyorum. Teşekkürler ^^

  2. Batsuhanu’in profil fotoğrafı

    Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler

Bir mesaj bırak