japonca kursu  

Japonya’ya Gitmek: Nagoya-Toyoake

Shinkansen nedir?

Tokyo ve Yokohamadan sonra üçüncü gittiğim yer Nagoya oldu ve ilk kez Shinkansene bindim. Shinkansen oldukça pahalı bir ulaşım aracı ama yinede değer.

Shinkanseninde değişik hızlarda olanları var  kimisi birçok durakta duruyor kimiside sadece 2 şehir arasında gidiyor.Ben yolculuğum sırasında geçtiğimiz yerleri görebilmek için çok hızlı bir Shinkansene binmedim.Ayrıca bu hızlı trenlerin içinde duş ve telefon imkanıda var.

Yanımda oturan kişi bilgisayarı ile bazı işlemler yapıyordu sanırım kablosuz internet hizmetide sunuyor olmalı,ama emin değilim.Yanımda oturan demişken kısa bişey anlatayım size ,benim bilet numaram kolidor kenarıydı ama benim bindiğim durakta oturacağım yerin pencere kenarı boştu ve umursamadan kendi koltuğuma değilde pencere kenarına oturdum J çünkü yolu seyretmek istiyordum,nedense bilet alırken pencere kenarını sormadım aklıma gelmedi demekki.Neyse bi süre sonra farklı bi durakta yol arkadaşım geldi önce kendi biletine sonra bana baktı ve orası benim yerim demeye çalıştı kibarca J Bende hemen yerini verme girişiminde bulundum tabi bu arada özür diledim farkında olmadığımı belirttim.Oda kibar bi beyefendi olarak sorun değil ben buradada otururum dedi J Zaten o hep bilgisayarıyla uğraşıp arada gözlerini kapatıyordu.

Böylece bende bu kibar beyefendinin nezaketi sayesinde pencereden manzarayı izlemeye devam ettim.Aslında her yer birbirine çok benziyor,pek farklılık yok ama yinede geçtiğimiz yerleri seyrederek yolculuk yapmak çok güzeldi.Heryer çok yeşil,doğa çok güzel,yol boyunca gördüğüm her yer ayrı güzeldi benim için.

Japonyanın her yerinde rahatlıkla yaşanabilir bence.Nagoyayı ayrıntılı gezemedim çünkü arkadaşım Nagoya merkezde değil ama yakın bir ilçesinde oturduğu için Nagoyada indikten sonra önce Otobashiye gittim orada arkadaşım beni aldı ve birlikte Toyoake ye geçtik.

Bu arada Shinkansen biletinin içine aktarma yapacağınız yerin ücretide dahil.

Toyoakede yaklaşık 3 gün kadar kaldım.İyikide gitmişim dediğim yerlerden biri oldu.Arkadaşım ve onun arkadaşlarıyla beraber çok güzel,eğlenceli vakit geçirdik,yakın yerlere hatta ismi Dedikodu olan bir Türk restoranına gittik orada sohbet edip yemek yedik…
Pirinç tarlaları,okuldan çıkan formalı öğrenciler,bisiklete binen yaşlı teyzelerim,100Yen mağazaları,Elektronik mağazalar hepsi ayrı ayrı çok güzeldi.
Toyoakede büyük bir 100Yen mağazası vardı.Birçok şey 100 Yen,Türkiyedeki 1milyoncu gibi düşünebiliriz ama almaya daha değer ürünler vardı ayrıca 100Yenden daha pahalı ürünler bulmakta mümkündü 100 Yen yaklaşık olarak 1.75-1.80 TL civarında.
100 Yen’e neler alınabilir diye düşünürsek eğer,mesela Japonyadan hatıra olarak arkadaşlarımıza hediye edebileceğimiz yelpazeler,hashi(yemek yenen çubuk),özellikle kırtasiye ürünleri çok fazla ve kaliteli ve bir çoğu 100 Yen,sonraaaa bardak,çorap,mutfak gereçleri,duvar ve buzdolabı süsleri ve aklıma gelmeyen biçok şey işte.

Benim için 100Yen mağazaları çok eğlenceliydi mutlaka hepsinden farklı ürünler almadan çıkmadım.
Toyoakeden arkadaşımla Nagoyaya gelerek arkadaşımla vedalaştım ve yine hızlı trenle bu sefer Kanazawaya geçtim.
Kanazawada favori şehirlerimden biri arasında ama bu kısmı bir sonraki yazımda anlatacağım tekrar görüşmek üzere…

BENZER YAZILAR

6 responses on "Japonya'ya Gitmek: Nagoya-Toyoake"

  1. Bilet fiyatına aktarmanın da dahil olması güzelmiş. Aslında normal olan da budur.Birgün İstanbul Büyükşehir Belediyesi de anlar umarım :) Mesela Kiev'de 50 senelik bir metro var orda da aynı şekilde. Tek jeton tüm hatlar demek…

  2. nur’in profil fotoğrafı

    ben içinide öyle zannediyodumm ama gayet sade çıktı bu şekle yakışmıyor bence :)

Bir mesaj bırak