japonca kursu  

Japonya’ya Gitmek: Kyoto-Osaka

Japonyadan ayrılmama son 4 gün kala günlerimi Kyotoda geçirdim.Kyoto,Japonyanın eski başkenti ve Tokyodan sonra 2.önemli şehri konumunda ve ayrıcada çok turistlik bir yer tabi bu sebeplede oldukça pahalı bir şehir.

Kyotoda çok fazla tapınak var,sonra Geon denilen geyshaların yaşadığı mahalle olarak anılan mahallesiylede ünlüdür Kyoto.

 

Gyona bende gittim ama öyle sokaklarda gezen Geysha bulmak mümkün değil.Zaten gerçek geyshalar öyle ortalıkta dolaşmıyorlarmış ve artık çok az sayıda Geysha bulunuyormuş.Ama tabi sokaklarda yukata (kimonoya benzeyen ama okadar teferruatlı olmayan yazlık kimono olarakta adlandırabileceğimiz giysi)giymiş sevimli genç kızlarımıza rastlamak mümkün.

 arabacı japon

Hediyelik eşya satan bir sürü yer var ama hepsi pahalı…uyduruk bişeyi (uyduruk kelimesini,gereksiz birşeyi sadece almak için almak  ucuz olsun diye almak maksatıyla kullandım) almaktansa almamayı tercih ediyorsun  yani ben öyle yaptım.Çünkü her yeri gezdiğimde nasıl olsa buraya yerleşeceğim ve o zaman daha güzellerini mutlaka alıp evime koyarım diye düşündüm.Bu düşünce gezdiğim hiçbir yerde aklımdan çıkmadı orada gezerken mutlaka yerleşeceğim fikri hep aklımdaydı.Kyoto da genel olarak gittiğim diğer şehirler gibi temiz,düzenli ve güzel bir şehirdi.Hafta sonu etkinlikleri çok fazla tabiî kii kültür etkinliği. Örneğin ben Japon bir arkadaşımla bir Pazar günü 6 saatlik bir kültür turuna katılmıştım.Bir rehber eşliğinde otobüsle bir tapınak,bir bahçe yada her nereye tur düzenlenmişse gidiyorsunuz tur rehberi harita üzerinde yerleri göstererek belli bir zaman söyleyip o saatte otobüste olmamızı istiyor ve rehber sürekli durmadan yol boyunca konuşarak bir sürü birşeyler anlatıyor.Tabi ben anlattığı herşeyi kelime kelime anlamadığım nelerden bahsettiğini genel hatlarıyla ancak anlayabildim.Ama bunun bir önemi yoktu,önemli olan ben oradaydım ve otobüsün camından yolları,evleri,sokakları ve insanları izliyordum ve hala çok mutluydum…


Kyotoda bulunduğum süre içerisinde günü birlikolarak 7Eylülde  Osaka ya gittim trenle 45 -60 dk arası sürüyor.Aslında Osakayı çok daha güzel bir yer olarak beklerken her yer ile benzer bir şehir görüntüsüne sahip olmasına rağmen nedense pek sevmedim.

kyoto osaka

Osakada,Tokyodaki Akihabara gibi ünlü Nipponbashi olarak isimlendirilen bir yer var yine Akihabara gibi birçok elektronik ürün satan mağazalar yer alıyor.Osakada yaklaşık 5-6 saat kaldım.Bu süre zarfında Osakanın gezilmesi,görülmesi gereken yerleri yerine ben her zamanki gibi sokaklarda olmayı tercih ettim.Ama şunu söyleyebilirim,Osaka diğer şehirlere göre daha çok yabancı öğrenci barındırıyor ve (sanırım) öğrencinin çok olmasından dolayıda sanki diğer şehirlere göre daha ekonomik ve daha çok alternatifi olan bir şehir gibi geldi bana.

Osakadan sonra ise yine Kyotoya akşam 22:00 gibi döndüm.Artık son günlerimdi aslında ertesi gün yani 8Eylülde dönüyordum.

Japonyada geçirdiğim 2hafta çok güzeldi,hem çok uzun,hem çok kısaydı,hem bir rüya hemde gerçekti,hem çok dolu hem çok yorucuydu.Ama bukadar zaman bekleyipte en sonunda Japonyada bulunuyor olmam kendime bile tarif edemediğim bir duyguydu.
Umarım sizlerede bu duyguyu yazılarımla geçirebilmişimdir.
Gezdiğim yerlerde genellikle buluduğum yer ile ilgili bilgiler vererek ayrıntıları daha sonraki yazılarıma sakladım.Bir sonraki yazımda Japonyadaki gözüme takılanları anlatmak istiyorum.
Görüşmek üzere…

BENZER YAZILAR

9 responses on "Japonya'ya Gitmek: Kyoto-Osaka"

  1. Peki 2 haftalık gezi sana ne kadar mal oldu ? onu da açıklarsan sevinirim :)

  2. Diğer sayfalardaki fotoğraflarda sorun yok ama bu sayfadakiler görünmüyor acaba bir sorun mu var?

  3. siteyi ilk incelediğimde ne özenmiştim ya "vay be japonyaya gitmişşş" diye.. şimdi fırsat buldum ve ben de osakaya gidiyorum bir aylığına :) ben de böyle güzel güzel gezip güzel güzel fotoğraflar çekicem :) :)

  4. ben de japonyaya bunun gibi yerlere gitmek istiyorum ve bu siteden öğrendiğim japoncayla japonca konuşmak istiyorum (: Çünkü japonca için bu siteden iyisi yok

Bir mesaj bırak