japonca kursu  

Japonya’da şiddetli tayfun

05.10.2014 / TOKYO

Geçtiğimiz pazartesi günü Japonya tayfun nedeniyle  yağmurlara teslim oldu.  Öncelikle  Japonya’nın güneybatısını etkisi altına alan tayfun daha sonrasında şiddetli yağmur ve rüzgarıyla Tokyo’da yüzünü gösterdi. Güçlü Tayfun sebebiyle bazı bölgelerde uçuşlar iptal edilirken; kimi şirketler de çalışmalarına ara verdi.

Pazar günü Japonya Meteoroloji Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre; Saatte 216 kilometreye ve 945 hektopaskal merkezi atmosferik basınca ulaşan şiddetli rüzgar 20 km hızla hareket etti.

Yoğun yağmur ve rüzgar Kyushu ve Okinawa adalarında etkisini gösterdikten sonra kuzeye geçmesi bekleniyor.  Yapılan tahminlere göre  Tokyo’nun metropolitan alanları da dahil olmak üzere Japonya’nın doğusunda yaklaşık 100 mm yağmur ve şiddetli rüzgarlara teslim.

Okulların tatil edilip edilmeyeceği belirsiz olmakla birlikte pazar günü All Nippon Airways ve Japan Airlines Co Japonya’nın güneyindeki bazı şehirlere uçuşlarını iptal etti. Ayrıca Kyushu Electric Power Co şuanda 21000 hanenin elektriksiz olduğunu söyledi.

Kaynak : japantoday.com

0 responses on "Japonya'da şiddetli tayfun"

Mesaj At