japonca kursu  

Korku Filmi Yapmaya Müsait 8 Terkedilmiş Gerçek Mekan

“Haikyo” Diye Bir Şey Duydunuz Mu Hiç?

“Haikyo” Japonca’da “Kalıntılar” anlamına geldiği gibi; bir tür aktivite olan “eskilerden kalma terkedilmiş mekanları keşfetme” terimi olarak da kullanılıyor. Bu terkedilmiş mekanlar arasında konutlar, aşk otelleri, striptiz kulüpleri, askeri üsler, muayenehaneler ve dahası da bulunuyor. Hem meraklısı çok olduğu için, hem de bu tip terkedilmiş yerler bol olduğu için bir tür turizme de dönüşmüş bu iş. Zaten onları ilginç kılan da zamanında gerçekten yaşanmışlıklar barndırmaları. İşte size korku filmi senaryolarınız için ilham verebilecek 8 mekan.

1- Midori Nursery School

japon korku mekanları 1

Pek fazla bilgi yok fakat sahibesinin adı “Midori” olduğu için böyle bir isim konulmuş. İçeride bolca kitap, oyuncak ve enstrüman bulunuyor. Neden terkedildiği bilinmiyor.

japon korku mekanları 2

japon korku mekanları 3

 

2- Yui Grand Love Hotel

japon korku mekanları 4

Japonya’da terkedilmiş aşk otellerinden belki de en ilginci. Yıllar önce liseli bir kıza burada tecavüz edip, öldürmüşler. Bir duvarda kanlı el izleri hala duruyor görüldüğü üzere. (“Duvarların dili olsa da konuşsa” deyimi mecazlıktan çıkmış görüldüğü üzere)

3- Japan Snake Center

japon korku mekanları 5

Artık uygulama yapılmayan bir tür laboratuvar ile karşı karşıyayız. İçeride özenle muhafaza edilmiş ölü yılanlar, kertenkeleler ve kaplumbağalar var. İçerideki bu örnekler yakın zamanda başka yerlere nakledilecekmiş.

4- Queen Chateau Soapland

japon korku mekanları 6

Genelev olarak işletilen bu mekanda Türk hamamı da bulunuyormuş. Yetkililer, kaçak işçi çalıştırıldığını tespit edince kapatılmış. Binanın dışındaki kupa kraliçesi resmi dikkat çekiyor.

5- Russian Village

japon korku mekanları 7

Japonya’daki bu terkedilmiş “tema parkın teması” Rusya. En çok tahrip edilmiş yerlerden biri. Ama bu komplekste yer alan en görülesi şey koca mamut heykeli.

japon korku mekanları 8

6- Kayıp İnek

japon korku mekanları 9

Bu şirin ve kayıp ineğin içinde zamanında bir dondurma dükkanı varmış. Dağın başında dondurma dükkanı bana da garip geldi ama otoyol kenarındaymış yazılanlara göre.

7- Mr H.’in Evi

japon korku mekanları 10

Zengin bir politikacı ve Fransız (ya da Fransızca orasını anlayamadım) profesör olan Mr. H’in kendisi gibi gizemli evi. “İnsan Hakları ve Özgürlük Hareketi”nin aktivistleri burada kalıyor ve toplantılarını yapıyorlarmış. Evde 1920’ler ile 1940’lar arasında ikamet edilmiş.

8- Doktor H.’in Kliniği

japon korku mekanları 11

İşte korku filmlerine set olabilecek süper dehşet bir klinik! Gizemli doktorumuz burayı hem evi hem de kliniği olarak kullanıyormuş. Fotoğraflar ve kitaplar hala duruyor. Doktor savaş yıllarında Çin’den göçedip Japonya’ya yerleşmiş. (Bu arada her gizemli kişiliğin kendine “H.” demesi?)

BENZER YAZILAR

2 responses on "Korku Filmi Yapmaya Müsait 8 Terkedilmiş Gerçek Mekan"

  1. yusima’in profil fotoğrafı

    ne güzel eski terkedilmiş yer keşif gezisi. çok severim keşifleri. :D Türkiye’de olması imkansız birşey (var ama..???.).

  2. Ceyda Elçin’in profil fotoğrafı

    bizim ingilizce hocası da kendine mr H dedirttirio :D

  3. Özlem’in profil fotoğrafı

    Dr. H. ‘ın kliniği ve japan snake center güzelmiş hee :D

Bir mesaj bırak