japonca kursu  

Japonlar hakkında bilmeniz gereken ilginç 20 gerçek

Japonya dünya’daki en ilginç ülkelerden biri. Kendilerine has kültürleri, muhteşem yemekleri, teknoloji konusundaki başarıları… Japonların bazı gelenek ve görenekleri bazı kültürler ve insanlar tarafından zaman zaman çok yanlış anlaşılmış olabilir. Japonları seviyor ya da sevmiyor olabilirsiniz ama bu liste ,küçük-çekik-üstün yetenekleri varmışcasına çalışkan bu insanları daha yakından tanımanıza vesile olabilir.

20. At eti Japonların mutfağında bir başlangıç yemeğidir ve çiğ olarak yenen bu et oldukça popülerdir. Resimde gördüğünüz gibi çiğ at eti ince ince dilimlenir ve bu şekilde servis edilir. Bu yemeğe ”Basashi” denir.

basashi

19. Japonya’nın %70′i dağlarla çevrilidir. Ülkenin ayrıca 200 volkanik dağı vardır.

volkanik dağ

18. Japonya’da misk kavunu (bir tür kokulu kavun) oldukça değerlidir. Kavunun kilosunu 31,473 yen’den yani 300 $ ‘dan satın alabilirsiniz.

misk kavunu

17. Japonya’da okuma-yazma oranı %100 dür.

japon öğrenci

16. Japonya’da otomatik satış makinelerinden bira satın alabilirsiniz. Türkiye’de sanal marketlerde bile içki satışı yapılmaz.

Beer

15. Japonların ortalama yaşama ömrü Amerikalılardan 4 yıl daha fazladır. Belki Amerikalılar da “basashi ” yemeye başlamalıdır.

okinawa

14. Japonya’da bazı erkekler kafalarını traş ederler. Bu onların karşısındakinden özür dileme biçimidir.

kel japon

13. Japonya, dünya’da cinayet oranın en düşük olduğu ülkelerden biri. Ama maalesef intihar oranları o kadar düşük değil. Japonların intihar için seçtikleri en popüler yer ormanlar . Aokigahara onların en çok intihar ettiği yer.

aokigahara ormanı

12. Japonlar şuana kadar toplam 15 nobel ödülü kazanmış.( Kimya, Tıp, Fizik ).

fizik

11. Japon geleneklerine göre, küçük sumo güreşçileri, güreşmeye başlamadan önce tecrübeli güreşçiler tarafından temizlenir ve yıkanırmış.

sumo

10. Japonya’daki işsizlik oranı sadece %4.

japonya işsizlik

9. Japonya 6800 adadan oluşuyor.

ada

8. Japonların %21 ‘i yaşlılardan oluşuyor ve bu dünya’daki en yüksek oran.

yasli japon

7. Japonlar evlerine asla ayakkabı ile girmezler. Bu onlar için çok ayıp bir şeydir.

ayakkabı

6. Japonlar denize girmeyi pek sevmezler. Ama kaplıcalara bayılırlar. Zaten volkanik dağlarda çok olduğu için kaplıcalar çok fazladır.

onsen

5. Japonlarda torpil diye birşey yoktur. Başarılı ve tecrübeli olan öne geçer.

torpil

4. Japonya’daki insanlar birbirlerine karışmazlar. Çok garip bir kıyafet giyseniz bile kimse size birşey demez ya da ayıplamaz. En fazla bir kez bakıp kafalarını çevirirler.

japon sokak modası

3. Kış aylarında evlerinde sadece oturdukları odayı ısıtırlar. Evleri genel olarak küçük olsa bile , oturmadıkları bir odayı ısıtmayı israf olarak görürler.

efsane zibro

2. Tokalaşma, sarılma, öpüşme yoktur. Hafifçe eğilerek selam verilir. El teması yoktur. Bir çocuğun bile başını severseniz size çok kızar, bu onu aşağılamak demektir.

japon selamı

1. Japonlar sözle kavga etmeyi sevmezler. Boş konuşmaları hiç sevmezler. Bir karı kocanın bile birbirine bağırdığını duyamazsınız. Kızgınlık sadece bakışlarla gösterilir. Bu evde de iş yaşantısında da böyledir. İş yerinde toplantılarda konuşanlar genelde gençlerdir. Yaşlılar dinler ve sonra kararlarını bildirirler.

sinirli japon

kaynak:http://www.animesue.com

BENZER YAZILAR

5 responses on "Japonlar hakkında bilmeniz gereken ilginç 20 gerçek"

  1. Seiko Rina’in profil fotoğrafı

    Ben 15 yaşındayım büyüyünce japonyaya gitmek istiyorum oraya taşınacağım çok güzel bir yermiş japonlardan hoşlanıyordum ama resimleri görünce etkinlendim hayran kaldım büyüyünce mutlaka japonyaya taşınacağım.

  2. Berfin’in profil fotoğrafı

    At etine alışmam zaman alabilir o.O

  3. Özlem’in profil fotoğrafı

    Böyle konu başlıkları hoşuma gidiyor :D ( at eti hariç)

  4. Teşekkürler yararlı paylaşım. daha fazlasını bekliyoruz.

Bir mesaj bırak