japonca kursu  

İnanılmaz kağıt şehir: okyanustaki kale

İnanılmaz kağıt şehir: okyanustaki kale

Japon origami sanatçısı, Wataru İto dört yılını kağıttan inanılmaz bir model şehir inşa etmek için harcamış. 1.8 m x 2.4m x1m boyutlarındaki eserini kağıdı katlayarak, keserek ve yapıştırarak oluşturmuş.

Genç bir sanatçı olan İto, üniversiteye giriş sınavlarına hazırlandığı sırada canı sıkıldığı için başlamış şehir inşa etmeye. Üç defa üniversite giriş sınavını geçemeyince bu projeye ağırlık vermiş. Gittikçe büyüyen şehri küçük evinde çok yer kaplamaya başlayınca geceleri çalışma masasının altında uyumak zorunda kalmış.
İto’nun “Umi no Ue no Oshiro– Okyanustaki Kale” adını verdiği eseri Tokyo körfezinde  Umihotaru yapay adasında sergilenmekte. Şehrin en büyük yapısını El Temple de la Sagrada Familia’dan (Barcelona, ​​İspanya) esinlenerek inşa ettiği  kale oluşturmaktadır. Merkez kule bir katedral, okul, tema parkı, fabrika ve havaalanı ile çevrilidir. Elektrik lambaları ve hareket eden bir tren hattı şehri tamamlamaktadır

Muhteşem değil mi, fakat  bu arkadaş; tam dört yılda bitirdiği bu muhteşem eseri yakmayı düşünüyor.

Yakma isteğinide şöyle açıklıyor: “Projelerim üzerinde çalışırken kendimi tamamen onlara adarım ancak tamamlayınca ilgim kayboluyor. Eğer bu şehri yakarken videoya alırsam, daha sonra küllerden tekrar var oluşunu tersinden izleyerek görebilirim.”

Origamiyle ilgilenen ve özellikle sergide eseri canlı görenler ise, böyle bir başarının bir müzeye kaldırılması gerektiğini düşünüyor.  Bende kaldırılmalı diye düşünüyorum fakat farklı boyuttan da bakınca belki yakarsa daha iyisini yapar. :D :)

kaynak: www.origamisan. com

BENZER YAZILAR

4 responses on "İnanılmaz kağıt şehir: okyanustaki kale"

 1. yusima’in profil fotoğrafı

  çok geç muhtemelen sahibi yakmıştır şimdiye kadar :)

 2. yusima’in profil fotoğrafı

  yalnız fuzilinin en başında internet geliyor .. vazgeçilebilir mi :) sanat iidir streside alır götürür..

 3. busunako’in profil fotoğrafı

  bizde işi gücü fuzuli işleri bırakıp kendimizi sanata adasak ne güzel olurdu

 4. Kübra’in profil fotoğrafı

  Bunların hepsi şaheser. Bayıldım kesinlikle müzeye kaldırılmalı… Güvelenmesinler bari :D

Bir mesaj bırak