Hiragana

HİRAGANA ALFABESİ

HİRAGANA JAPONCA KÖKENLİ KELİMELERİ YAZMAKTA KULLANILIR

En çok da bunu severim demişti bir arkadaşım. Tüm Japonca’yı sadece hiragana ile yazabilirsiniz. Fakat dile giren yabancı sözcüklerden, Japonca’da boşluk olmamasından vs. sadece hiragana yeterli değildir. Hiragana dediğimiz gibi kökü Japonca olan kelimelerde kullanılır. 46 temel hece vardır. Her hece 1 sestir. Yazılarda kanji kullanılmayacaksa hiragana ile yazılan yazılarda kelimeler arası boşluk bırakılması uygundur. Böylece daha kolay okunur.

Hiragana Grameri

1- Önce tüm Japonca öğrenenlerin kafasını karıştıran HA hecesine değinelim.

 は ほん です – kore wa hon desu – kore wa hon des – bu bir kitaptır. (bundan sonra okunuşlarını eğik vereceğim)

Şimdi bakın burada kore wa hon desu demişiz. Manası bu bir kitaptır. En sondaki desu, des diye okunur. Japonca’da su ile biten fiilerde u pek söylenmez. Çok yavaş konuşulunca veya vurgulu konuşmak istenirse desu diye söylenir. Imasu, imas diye okunur. Masu, mas diye okunur mesela. Neyse gelelim konumuza. Eğer hiragana tablosuna bakarsanız; は – ha hecesi olduğunu göreceksiniz. Arkadaşlar Japonca’da 2 tane belirteç var: wa ve ga.

Ha hecesi sadece hiragana yazarken yazılır ama okunuşu wa dır.

Yani normalde yukarıdaki cümle kore ha hon desu dir. Ama bu yanlış romaji yazımıdır.

は  hecesi romajiye wa olarak aktarılır.

2- Gene belirteç olan hecesinde de durum farklıdır. En başlarda mizu wo nondeimasu demiştik. Su içiyorum ya da suyu içiyorum olarak çevrilir. İşte buradaki suyu kelimesindeki yu hecesi wo dur. Ya da arabayı, evi, elmayı vs gibi son ek wo dur. O hecesi hiragana da 2 tane var. Bunlardan hangisini kulanacağız? Aslına bakarsanız 1 tane o 1 tane de wo var. Biz wo’yu kullanacağız fakat okunuşu o dur.

ず を のんでいます – mizu wo nondeimasu – mizu o nondeymas – su içiyorum.

Burada kullanıla を- wo hecesi belirteç olan o dur. Diğer o ise お dur.

Japonca’da her zaman belirteç için を  – wo kullanılır.

3- Yön belirtici e hecesi de he diye yazılır. Arabaya, eve, uçağa, otobüse derken kullanılan son ek he diye yazılır e diye okunur. He hecesi  dir.

くるま へ いきます – kuruma e ikimasu – kuruma e ikimas – arabaya gideceğim.

Normal e harfi ise え dir.

4- Seslerdeki yumuşamaya gelelim. Mesela hiragana tablomuzda  da, za gibi heceler yok. Bunları nasıl oluşturacağız? Çok basit. Normal hecenin üzerine ” işareti ya da yuvarlak koymamız yeterlidir. Bu iki işaretin isimleri de var. Bilmek şart değil bunların adlarını. Ama gene de vereyim: dokuten ve handakuten. Dokuten tırnak işaretine, handakuten ise  derece işaretine benzer.

Bu iki işaret, hecelerin sağ üst köşesine konur.

DİKKAT! Tsu hecesinin yumuşatılmış hali づ zu diye okunur dzu diye okunmaz!
さ  sa ざ  za た  ta だ  da

dokutenv4 2. Japonca Dersi: Kanji, Hiragana, Katakana ve Roomaji

5- Arka arkaya gelen 2 sessiz harfin yazımı. Mesela nippon kelimesi nasıl yazılır. Tek başına p hecesi yok. İşte bu durumda tsu adı verilen  hecesi devreye girer. Bu heceden sonra gelen hecenin sessizi 2 kere yazılır ve okunur.

nipponv4 2. Japonca Dersi: Kanji, Hiragana, Katakana ve Roomaji

Nippon – Japonya gördüğünüz gibi po hecesinden önce つ kullandık böylece hecemiz ppo oldu. Bu kadar basit.

Burada kullanılan tsu hecesi yani つ diğer hecelere göre daha küçük çizilmelidir. 

Diğer hecelerle aynı boyda çizilirse tsu diye okunur.

6- Ji ve zu’nun 2 farklı yazım biçimi vardır. Ji bazı sözcüklerde  bazılarında ise ぢ olarak yazılır. Zu da aynı şekilde bazı sözcüklerde ず bazılarında ise  olarak yazılır. Peki farkları nedir?

し shi ち chi す su つ tsu
じ ji ぢ ji ず zu づ zu

Görüldüğü gibi bu hecelerin yumuşatılmadan önceki halleri farklı. Mesela じ ; し shi ‘nin yumuşatılmış hali. Gözünüz korkmasın. Gramer dersleriyle çok daha iyi ve kolay anlayacaksınız. Ayrıca isterseniz bu alfabeyi öğrenmezsiniz. Sadece romajiye bakıp konuşmayı ve anime izlerken çatır çatır anlamayı da öğrenebilirsiniz. Ama yapmışken tam yapalım dedik ki mangayı da Japonca’dan okuyalım :)

Bir kelimede ne zaman hangi ji ve zu’nun yazılacağını bilmeniz için o kelimenin yazılışını bilmelisiniz. Aksi halde yanlış yazarsınız. Bu yüzden kelimeleri öğrenirken hiragana yazımlarını da öğrenin.

108 responses on "Hiragana"

 1. ali genç’in profil fotoğrafı

  Merhaba iyi günler elimde japonca yazılar yazılı bir resim var ve bu resimdeki yazıların tercüme edilmesi gerekiyor aban bu konu yardımcı olabilirmisiniz ? Resmi size nasıl gönderebilirim ?

 2. Deniz’in profil fotoğrafı

  Japon birinin adı Hiragana ile mi yazılır Katakana ile mi?

 3. X JAPAN’in profil fotoğrafı

  mesela ja nai yazacaksak eğer, chi hecesinin yumuşatılmasıyla oluşan bileşik heceyi mi, yoksa shi hecesinin yumuşatılmasıyla oluşan bileşik heceyi mi kullanmalıyız? ikisi de aynı şekilde okunduğu için kafam karıştı. bunun ayrımını bilmek için kelimenin yazılışını mı ezbere bilmeliyiz?

 4. Koto Hanamiya’in profil fotoğrafı

  Yumuşak hiraganalarda ikişer tane ‘zu’ ve ‘ji’ var,hangi kelimede hangisini kullanacağız?

 5. Fatih’in profil fotoğrafı

  Hocam merhaba,

  Alfabe öğrenirken yazarak tekrar etmeyi tercih ediyorum. Hiragana ve Katagana için el yazısı yazarken, düzgün yazılmadığında karıştırılabilecek heceler var mı acaba? Yeni başladığımdan çok güzel bir örnek olmayacak sanırım ama örnek vermem gerekirse “he” hecesinin sol ucu sağ ucundan daha yukarıda, bunu el yazısı ile yazarken yanlış yazdığımda anlaşılmayacak veya anlamı değiştirecek bir durum var mıdır? Bu arada 3 kitabı da aldım sabırsızlıkla ulaşmasını bekliyorum :)

 6. umut’in profil fotoğrafı

  Japonca’yı türkçeye nasıl çevirebilirim bir türlü bulamadım ne internette ne de bu sitede. kendimi test etmek için kendim çevirmek istiyorum ve daha iyi anlıyabiliceğimi düşünüyorum.Yardımcı olur musunuz?

 7. yuiko’in profil fotoğrafı

  Sormak istediğim bir şey var. Alfabede ん ve な,に,ぬ,ね,の var. Yani n ile başlayan herhangi bir şeyi iki türlü yazabiliyor muyuz?

  Örnek olarak:
  Kedi — んえこ veya ねこ olabiliyor mu?

 8. Onu yazabilmen bir şey değil. Daha çok yol kat edeceksin. Anata wa iizu desu ka.

 9. Arigato yazabildim artık japonca biliyorum ^-^

 10. Ressha, bocchi, kippu gibi kelimelerde iki aynı harf tekrarlanmış. Bu durumda yapacağınız iş basit. Ressha : れっしゃ diye yazılır. Re-tsu-sha yani. İki aynı sessiz harf yan yanaysa tsu kullanılır. Tabi istisna var. Mesela onna. Burada da var. Ama n harfi tek başına bulunduğundan tsu yazılmaz. Bir de Katakana’da İngilizceden geçen kelimeler okunuşa göre geçer. Mesela prototype kelimesinin okunuşu purototayp. Jappnca’ya purototaipu diye geçer. プロトタイプ yani.

 11. Çağla derken cha : ça oluyor. Ğ bulunmuyor. Ondan G okacak. Tabi Gu yazacağız. L harfi yok. L yerinr R yazacağız. Chagura olacak. チャグラ。

 12. Mei-Chan ^^’in profil fotoğrafı

  Karolla-Sensei, Çağla ismini Japonca Katakana ile Chaa-ra olarak mı yazıyoruz yoksa başka bir şekilde mi yardımcı olursanız çok mutlu olurum :)

 13. iyi günler öncelikle site hakkında çok başarılı olduğunu söylemeliyim . Japonca sevdam çoğu kişi gibi benim de mangalar ve animelerden başladı . Japoncayı öğrenmek istiyorum fakat nereden başlayacağımı kestiremiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler iyi günler .

 14. watashi wa derken 2. wa nasıl çiziliyordu

 15. ben sedat yazmak istiyorum ama t harfini yalnız başına olmadığından yazamıyorum. ne yapmam gerekiyor?

 16. kitabı şu anda temin edebiliyormuyuz?

 17. diyelim sokakta bir yazı gördüm hangi yazı türüyle yazıldığını anlıyıbılırmıyim bide sadece 1 tane yazı sistemini ezberlesem olmazmı?

 18. Ahmet Karacaoğlu’in profil fotoğrafı

  Kitabınızı ne zaman alabiliriz öğretmen kardeş.
  saygılar.

 19. mesela çiçek>>>>>hana ha ve na yı bulup öyle mi yazacağız ?

 20. tesekkür ederim arigatou gozaimasu karolla-sama

 21. bu hiraganayı yazar iken bazı kelimeleri yazarken zorlanıyorum biraz garip oluyor sizin bu tablodakine benzetmeyi çalışıyorum ama ben bunları yazarken kendi yazımamı odaklanmalıyım çok küçük eğik yazı ile yazdığım için benzetmek biraz sorun olmuyor ama ezberlerken kendi yazdıklarımıza mı göre yapmalıyız..? suan da ilk okul çocuğunun çalışma sekline göre yapıyorum cümleleri kurmam kolay olur diye birde bunların tek hece 2 hece 3 hece gibi olanlaruı yokmu bizde öyle idi bir sayfa a bir sayfa al bir sayfa ali yazdırı verirlerdi birde n wa gibi alfabe verilmis a b c d e gibi neden yok ..?

 22. Torukojin derklen “jin” hecesi var. Ama hiç bir alfabe de “jin” hecesi yok. Nasıl oluşturacağız.

 23. ben gerçektende Japonca kursuna gidiyorum bu arada atın Japoncası uma evet wa ha diye yazıklırr

 24. Ya bu konuda pek bilgi sahibi değilim de bi arkadaşımın adını yazdırmak istiyorum bu alfebeye göre ama isim yazarken değişiklik oluyomu yoksa yukardaki tabloda olduğu gibi yazsak ismi oluyo ? :((((

 25. Bir sorum olacaktı derslerdeki ve alıştırmalarda ki “ko”, “ni”,”ta” seslerinde yatay çizgilerden alttakinde yazım biraz daha farklı çizgi sol tarafından yukarıya doğru dikleşmiş ama burda sadece iki tane yatay çizgi ile yazılmış hangisi daha doğru oluyor.

 26. aynen bana da söyleyebilir misiniz

 27. arkadaşlar japonca öğrenmek istiyorum ilk ne yaparak başlayabilirim.söylerseniz sevinirim.

 28. sağol berkay tamam okunusu anlamsız oluyor ilk yazdığımın ama ben onu bussuu da aldığım japonca derslerinde öyle gördüm okunuşunuda o şekilde vermişlerdi o yüzden sebebini çok merak etmiştim diğer konuda beni bilgilendirdiğin için teşşekkürler :)

 29. tika’in profil fotoğrafı

  どうか、たすけてください。 diye yazıyorum okunuşu Douka watashi wo shinjite kudasai ! ama harflerle bir ilgi kuramıyorum ben yanlışmı öğrendim bu zamana kadar analamadım help me! please birde あなたは ? derken neden わ yerine は yazılıyor anlamadım こんにちは da olduğu gibi

  • Berkay’in profil fotoğrafı

   douka, tasukete kudasai yazıyor hiç bir ilgisi yok shinjite kudasai ile. naptın sen :D

   wa konusu: wa hem sözcüğü oluşturur hem de particle olur (türkçesi gelmedi aklıma particleın) yani şey özneden sonra gelen wa. işte o wa her zaman ha diye yazılıyo.
   anata wa wakai desu .
   あなたはわかいいです。
   burda anata dan sonraki wa ile wakai nin wa sı karışıyor. boşluk ta yok. o yüzden özneden sonra gelen wa için wa yerine ha yazıyolar. gerçi waka’ yı kanjisiyle yazınca karışmaz da.

   yanlış varsa düzeltin hocam.

 30. Hocam citenşa nasıl yazabilirim? Hiragana şeklinde

 31. Hotaru’in profil fotoğrafı

  Şimdilik nasip değilmiş sanırım SEnsei :( Ama sabırsızlıkla bekliyorum..Teşekkür ederim

 32. Hotaru’in profil fotoğrafı

  Sensee kitabı incelemek istiyorum fakat sürekli sayfa bulunamadı uyarısı alıyorum. Defalarca denedim ama bir türlü başaramadım. Acaba sorun ben de mi? Nasıl çözebilirim?

 33. hocam bişey dicem şimdi mesela shitte iru yazmak istiyorum ben

  し=shi
  ???
  て=te
  い=i
  る=ru

  arada t eksik kalıyo onu nasıl yazcam?

 34. hocam わたし yerine 私 bunu yazıyolar bu ney ya?

 35. termustgo’in profil fotoğrafı

  hiragana alfabesi 46 tanedir burda neden 46 dan fazla harf var ? :)

 36. bir şey sormak istiyorum hiragana yı ve kanji yi öğrenmesem sorun olur mu ? yani dersleri öğrenirken.

 37. Flyfly’in profil fotoğrafı

  hiragana ve katakanayı tam olarak ezberlemeden sonraki derse geçmek saçma olur mu acaba?

 38. el yazısıyla yazılışları biraz farklı,onları öğrenmek daha iyi olmaz mı?

 39. Nagato’in profil fotoğrafı

  mesela şimdi bi yazı var orda kiya mı yazıyo kya mı nasıl ayırt edebilirim ?

 40. yumuşak hiragana hecelerinde pu hecesi yanlış yazılmış sanırım düzeltebilirmisiniz

 41. Yazarak ezberlemek kolay olacak ilk okuldaki gibi bi sayfa ondan bi sayfa bundan diye ödev :D

 42. merak ediyorum bu alfabeyi öğrenmenin en kolay yolu nedir ?
  oturup bazı japonca roomaji olarak yazılmış kelimeleri hiragana ile yaza yaza mı öğrenmek yoksa sadece oturup ezberlemek mi daha kalıcı olur? yazmayı çok istiyorum ondan ilk 7- 8 harfi ezberlemeye kalktım görünce söylüyom ama yazmaya gelince tık yok! :D umuyorum sorumu yeterince ii ifade edebilmişimdir şimdiden arigato :D

 43. Kübra’in profil fotoğrafı

  İlk boş zamanımda ezberlemeye başlayacağım.
  Ama harfler birbirlerine çok benziyor :/ Bol bol alıştırma yapmalıyım sanırsam :D

 44. Ya çok salağım her halde hiç bir şey anlamadım.şimdi anlatmaya başlıyım.
  Ben ilk Korece öğrendim ( o yüzden o kadar karmaşık gelmiyor dil bana ) ama bir sorun var alfabeye bakıyorum 4 şekilde yazılıyor hangisini öğrennmeliyim.Birde bunları nasıl kullanıcam ? Yani nasıl desem kitabı almadan da öğrenebilirmiyim ? ( ailem izin vermiyor ): ) napabilirim ?

  Şimdiden Teşekkürler :D

  • LearNihongo’in profil fotoğrafı

   Kitapta pratik yaparak örnek kelimelerle öğretiyoruz. 4 şekilde yazılıyor derken?

  • Şöyle, Hiragana ve Katakana’yı aslında bir bütün olarak düşünmelisiniz. Bizim nasıl Türkçe dilimiz yazıldığı gibi okunuyorsa Japonca da bu Hiragana ve Katakana ile yazıldığında yazıldığı gibi okunur (istisnası çok azdır, neredeyse tamamen fonetiktir).
   Romaji diye bir alfabe yoktur, diğer 3 Japon alfabesinin telaffuzu gibi düşünün onu. Yani Japonca kelimeleri latin harfleri ile yazmak (örnek: watashi ya da Türkçe harflerle yazılırsa vataşi gibi). Romaji Japonya’da kullanılmaz. Kanji ise işin zor kısmı, şu an için hecelerin (1 harf = 1 hece) nasıl yazıldığını yalnızca yaza yaza ezberlemekten başka yol göremiyorum (Japonlarda bunu yapıyor zaten merak etme. Mesela ilkokul 1 sonuna kadar 50 kanji, ortaokul sonuna kadar 500 kanji ve lise sonuna kadar 1950 civarında kanji hece öğreniyorlar; sistemik biçimde yani müfredatlarında var). Kanji yazılı metinde okumayı kolaylaştırıyor. Örneğin Japonca’da bir cümle içerisinde kelimeler arasında boşluk yoktur. Kanji harflerden sonra Hiragana veya Katakana görürseniz bu Hiragana ile Katakana ile yazılanlar Kanji ile yazılmış kelime kökenine eklenen eklerdir. Örnek Kanji-Kata-H-H -> burada sözcük kökleri kanji ile yazılır. Bir cümleyi ele alırsak;
   Kanji-Kata-H-H-Kanji-Kata-Kanji-H
   Görüldüğü gibi Kanji harfler aralardadır ve 3 adet vardır. Demekki cümlede 3 kelime var. Aşağıdaki gibi olursa;
   Kanji-Kanji-Kata-H-Kanji-Kanji-H
   Bu cümlede 4 Kanji var ama cümlede toplam 2 kelime var. (Yani Kanji harfler sadece kelimeleri cümle içinde ayırmaya yönelik bir araç, okumayı hızlandırıyor)
   Şimdi ne gerek var bunca harfe; bizim Türkçe dilimiz bunu o kadar harf ezberlemeden hatta Japoncaya oranla daha çok sayıda farklı ses içererek yapıyor diyebilirsin (sadece 29 harfle). Bu doğrudur. Türkçe her yönüyle müthiştir. Hatta yapılan bazı araştırmalara göre istisnası en az olan dil olduğu için Türkçe yeni doğan bir bebek tarafından en çabuk öğrenilen (konuşmak için tabi) dildir. İngiliz ve Alman kökenli dilleri bir çocuk 6-7 yaşına gelince hatta okulda dile ait kimi istisnaları (go-ed değil went gibi) öğrendikten sonra gramer olarak doğru konuşabilir. Türkçe için bu yaş 2-3 arasındadır. Arapça için 9-11 civarındadır.

 45. MekaHasbey’in profil fotoğrafı

  Birşey dikkatimi çekti L harfini japonlar kullanmıyo heralde :D

 46. WarCountry’in profil fotoğrafı

  Hiragana Hecelerini öğrenmeye çalışıyorum. ancak simdiye kadar a ve i yi ögrendim günlük 1-2 tane ögreniyorum hafızamdan silinmesin diye. çok iyi gidiyor bugun u ya geçtim ama bazı hecelerde kalemle çizerken yamuk luk falan oluyor. günün birinde japonyaya gidersek yaz deseler yamuklukta falan sorun olurmu türkiyede olmuyor. ama yinede merak ediyorum :) çünki çok fazla hece var benzetilir falan. Teşekkürler japoncadersleri.com

 47. Дурия Султанбекова’in profil fotoğrafı

  hiraganayi ezberlemenin sistemli bir yolu varmi acaba…. varsa paylasirmisiniz tsk

 48. birşeyler mi eksik yoksa benmi tam anlayamadım tam çözemedim ama bunların söyleniş şekilleri mesela nyu- nu diyemi okunuyor yoksa yu diyemi. mesela örnek vereyim;
  sha-şa / shu-şu / sho-şo ( cha-ça / chu-çu / cho-ço ) okunuyor sanırım. digerleri nasıl eğer örnek verdiklerimde yanlış ise doğrusunu yazarmısınız :) teşekkürler japoncadersleri.com

 49. roomaji kelime yada cümleleri hece hece hiragana (buna katakana da dahil mi?) kullanarak yazabilirmiyiz. yoksa hiragana yazım kuralları farklı mı?

 50. siz japonca yı nasıl öğrendiniz uzun sürdümü

 51. 私のたわごとを食べる bu ne demek

 52. Bir sorum olacak, kitapta kelime alıştırmaları bölümünde “ji” hecesini içeren kelimeler var, bildiğiniz üzere 2 tane ji var. Hangisini hangi kelimede kullanacağımı nereden anlayacağım?

 53. iki tane zu,ja,jo,ju var tam olarak farkları ne?

 54. merhabalar sitenizi yeni inceledim japonca öğrenmeye nerden başlayabilirim

 55. japonca dersleri sırasında verilen harfler bende görünmüyor. (yani dikdörtgen biçiminde görünüyor) nasıl düzeltebilirm :F

  google ayarlardan yazı tipini değiştirsem işe yarar mı?

  bide atın japoncası nedir :D

 56. hiragana yı kolay ezberlemek için ne yapmalıyım

  My recent post Japonca argo sözcükler 4

 57. ho yu yanına iki çizgi koyarak bo şeklinde yazabilirsin. Yukarıda da gösterilmiş zaten.

 58. boku, sokak jargonu ama nasıl yazılıyor merak ediyorum, b yok yani, bilen var mı?

 59. katsura’in profil fotoğrafı

  Su harfinin sağ üst kosesine iki küçük çizgi koyarsan zu , te harfine koyarsan da de olur

 60. ders anlatımlarında mesela Kore wa hon desu'in hiragana yazılışındaki DE yi bulamadım burada bir türlü

  bir de "mizu o nondeimasu" ın hiragana yazılışındaki zu'yu bulamadım, yardımcı olursanız çok sevinirim :)

 61. alfabe ile ilgili sorularım var.

  1- wi ve we sesli harflerinin (i ve e olarak okunduğunu duymuştum doğru mu?) kanaları var ancak kendilerinin şu ana kadar hiç bi yerde kullanıldığını görmedim, sebebi nedir?

  2- daha önce başka bi yorumda r olarak yazılanların (ra re ru ri ro) aslında r ve l arasında bi ses ile tellafuz edildiği ile ilgili bu konuşmamız olmuştu hatırlarsanız, sitedeki kana tablosunda fu hecesi h harfi ile u harfinin kesişiminde verilmiş ve sanki native speaker ların telaffuzlarını ve mangalarda verilen yansıma ses efektlerinin kana larını da (misal gülme yansıması olarak fufufu diye çok kullanılıyor biliyorsunuz) yakından incelersek hafif bi h harfine yakınsama var gibi geldi kulağıma burada da r ve l durumundaki gibi hadise mi mevcut? yoksa fu nun h harfi kategorisinde olma nedeni tellaffuza değil de yazımın zaman içerisinde evrilmesine bağlı alfabe ile alakalı bi durum mu?

Mesaj At