japonca kursu  

Hayao Miyazaki

Japon kültürü ve animeyle ilgili olupta Hayao Miyazaki adını duymamış olanımız yoktur herhalde :). Hepimiz onun muhteşem hayal gücüyle hayat verdiği Howl’un Yürüyen Şatosu, Ruhların Kaçışı, Küçük Deniz Kızı Ponyo gibi filmlerinden birkaçını izlemişizdir, enazından televizyonda denk gelmişizdir. Şimdi kendisi ve filmleri ile ilgili hafızalarımızı tazeleyelim, yeni bilgiler edinelim hem de duymayanlar varsa duyurmuş olalım :)

Hayao Miyazaki (Japonca: 宮崎 駿 – Miyazaki Hayao), 5 Ocak 1941 doğumludur. Elli yılı aşkın bir süredir animasyon dünyasının içindedir ve en yakın çalışma arkadaşı Isao Takahata ile birlikte Studio Ghibli adlı animasyon stüdyosunun kurucusudur. Miyazaki animasyonun en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir, ayrıca Time dergisinin dünyanın en etkileyici insanları listesinde yer almaktadır.

Miyazaki, dört erkek kardeşin ikincisiydi ve ağabeyinin savaş uçakları için parça üreten şirketi Miyazaki Airplanes‘de yöneticiydi. Üniversiteden mezun olduktan sonra çalışmaya başladığı animasyon şirketinde Isao Takahata ile tanıştı. 1965’te anime yönetmeni Otsuka Yasuo ve Isao Takahata’nın çalışmaya başladıkları Güneşin Prensi Horus (Taiyo no Oji Horus no Daiboken); Hayao Miyazaki’nin uzun metrajlı bir animasyon filminde çalışmak adına yakaladığı büyük bir fırsattı. Kariyeri boyunca hem pek çok uzun metrajlı animeye, hem de mangaya imza attı. Eserleri Japonya’da olağanüstü ilgi ve saygı gören Miyazaki, Oscar Ödülü’nü kazandığı 2002 yılına kadar çizgi film çevreleri dışında batıda pek bilinmiyordu. Kendisine sadece bu ödülü getirmekle kalmayıp bir ilke de imza atmasını sağlayan Ruhların Kaçışı filmi Berlin Film Festivalinde ödül alan ilk animasyon filmidir. Ayrıca bu filmle Japonya’da gişe rekorları kırarak; 1997’de yönetmenliğini yaptığı Prenses Mononoke filmi ile kendisine ait olan gişe rekorunu yine kendisi kırmıştır. Miyazaki’nin Isao Takahata ile beraber yaptığı Heidi dizisi Türkiye’de tanınır.

Miyazaki hakkında bazı bilgiler:

 •  Miyazaki, fotoğrafının çekilmesinden hoşlanmaz, dolayısıyla çok az fotoğrafı bulunmaktadır. :)
 • Miyazaki, Stüdyo Ghibli’yi kurduğu zaman İngilizce ismi yanlışlıkla Ghibli olarak koymuştur. Bu nedenle İngilizce’de bu stüdyonun ismi Ghibli olarak okunur.
 • Miyazaki’nin çoğu filminin başlığında no sözcüğü geçer. Beraber çalıştığı yapımcı Suzuki Prenses Mononoke’nin ilk adı olan Ashitaka’yı beğenmedi ve içinde no geçen adların daha çekici olduğunu söyledi. Bunun üzerine Miyazaki filmin adını Prenses Mononoke’ye çevirdi.

Yönetmenliğini yaptığı bazı filmler

 

BENZER YAZILAR

10 responses on "Hayao Miyazaki"

 1. boyle birinin olmesi kotu oldu onun gibi biri bir daha gelirmi dunyaya bilemem ama en iyisi oldu kesin

 2. Tiyes (ペイン)’in profil fotoğrafı

  çok teşekkürler :D çok severim efsanedir :D

 3. Zişan’in profil fotoğrafı

  İsmini ilk defa duyuyorum ve yönetmenliğini yaptığı filmleri de görmemiştim ama gerçekten kötü gözükmüyorlar ve herkes hayal gücünü övüyor.. izlenmeye değecek görünüyor. Mutlaka izleyeceğim, teşekkürler. :)

 4. Uğur Bark’in profil fotoğrafı

  Buraya yazınben laputa gökteki kaleyi hala izlerim çok güzeldir…

 5. Rashid’in profil fotoğrafı

  Movie-leri ile gönlümüzde taht kuran üstad

 6. B Vildan Boz’in profil fotoğrafı

  ben de tüm filmlerini izlemiş biri olarak tüm filmlerini herkese tavsiye ediyorum. ..ki ilk kez televizyonda altyazılı olarak howl’un yürüyen şatosunu izlemiştim, maalesef sadece orta kısmını izleyebilmiştim..ve o filmi tekrar izleyebilmek için her gece dua ettiğimi hatırlıyorum.. sonunda o ilk filmini ve diğer tüm filmlerini de izledim Miyazaki’nin.. .hatta miyazaki’nin yürüyen şato filmini uyarladığı kitapları da aldım sırf howl ve sophie’nin yaşamının devamı öğrenmek için :D her bir film ayrı bir dünya.. :)

 7. busunako’in profil fotoğrafı

  bütün filmlerini izlemiş bulunmaktayım hepsi ayrı güzeldir, çizimler, karakterler, müzikler, görsellik…tadına doyum olmaz

 8. shizuku’in profil fotoğrafı

  Hayal gücünün sınırlarını zorlayan adam, bu adamın yaptığı filmler izlenir , sevilir

 9. Miyazaki’nin ilk izlediğim animasyon filmi Ruhların Kaçışı, ikincisi ise Howl’un Yürüyen Şatosu idi. Ben böyle hayal gücü görmedim ….

 10. Teşekkürler…Eserlerinin ismi tanıdık fakat kendisinin ismini dahi duymamıştım…

Bir mesaj bırak