japonca kursu  

Go Seigen kimdir?

Go Seigen

Wu Qingyuan ya da batıda bilinen adıyla Go Seigen, birçok kişi tarafından 20. yüzyılın en büyük Go (囲碁, igo- tahta üzerinde oynanan iki kişilik bir strateji oyunu) oyuncusu olarak kabul edilir.

goseigen1

19 Mayıs 1914’te Çin’de doğmuştur. Go Seigen 9 yaşına kadar Go öğrenmeye başlamamıştır ki bu bir profesyonel için geç kabul edilir (6 yaşından önce öğrenmeye başlamış birçok profesyonel oyuncu vardır). Japonya’da okurken Go dersleri almış olan babası onu bu oyunla tanıştıran kişidir. Go Seigen oyunu hızla öğrendi ve kısa süre içerisinde “Go dahisi” olarak anılmaya başlandı. 12 yaşına geldiğinde profesyonel statüsündeydi. Birçok usta oyuncuyu yenmesi ve Japonya’da ününün yayılmasının ardından 1928’de Baron Kihachiro Okura ve Inukai Tsuyoshi’nin daveti üzerine Japonya’ya yerleşti.

Go Seigen hızlı oyun stili ile tanınır. Gruplarını çabuk oluşturup yüksek puanları öncelikli olarak toplar ve bunu diğer oyunculardan daha hızlı yapardı. Değerlendirmeleri hızlı olduğu kadar yerindeydi.

Emsalsiz bir oyuncu olmanın yanı sıra, Go Seigen’in Go teorisine (özellikle fuseki ile ilgili alanda) muazzam katkıları olmuştur.

go-seigen

1961 yazında, bir motorsiklet kazası sonucu uzun süre hastanede yatmıştır. Sinirlerinin zarar görmesi sonucu düşünce yetisi ve konsantrasyonu olumsuz etkilenmiştir. Bu olay Go Seigen’in kariyerindeki sonlanmanın başlangıcını oluşturmuştur çünkü mide bulantısı ve baş dönmesi gibi şikayetleri nedeniyle de etkili bir şekilde oynayamamaya başlamıştır. 1964’teki “görünen” emekliliğine kadar giderek daha az oynamıştır ve 1983’te resmi olarak emekli olmuştur. Çinli yönetmen Tian Zhuangzhuang, 2006 yılında Go Seigen’in biografik bir filmini çekmiştir (The Go Master- Go Ustası).

BENZER YAZILAR

1 responses on "Go Seigen kimdir?"

Bir mesaj bırak