japonca kursu  

Durarara!! Anime Tanıtımı

Merhaba bu yazıda Durarara adlı animeyi tanıtmaya çalışacağım. (Elimden geldiği kadar :D) Öncelikle size birazdan neler okuyacağınızı bilmeniz için kısaca bahsedeyim. Animenin konusu , ne zaman çıkmış kaç bölümdür gibi bilgiler , birkaç resim ve bir trailer atacağım. Biraz da yorumlarımı söyliyip bitiricem.

Anime Tokyo’nun Ikebukuro semtinde gerçekleşiyor. Mikado Ryugamine adlı lise öğrencisinin arkadaşı Kida Masaomi’nin isteği üzerine Ikebukuro’ya, Raira Akademisi’nde okumak üzere gelmesi ile olaylar başlıyor. Mikado Ryugamine gerek daha önce eski şehrinden ayrılmaması gerek de Ikebukuro gibi kalabalık ve tehlikeli bir şehre geldiği için heyecanlıdır. Ryugamine çekingen biridir fakat sıradan biri olmayı istememektedir. Kida Masaomi ise soğuk espiriler yapan, neşeli, Ryugaminenin en iyi arkadaşı ve Ikebukuro’da çok fazla kişiyi tanıyan birisi. Kendine ait sırları var demicem çünkü bu animede her karakter sırlarla dolu.
Ryugamine ve Masaomi buluşurlar ve şehir hakkında konuşmaya başlarlar çünkü Ryugamine şehre karşı biraz çekingen davranır ve aklında sorular vardır. Masaomi, Ryugamine’ye şehirde uzak durması gereken şeylerden bahsetmeye başlar bunlar; Oriha Izaya, Heiwajima Shizou, Kara motosikletli , Dollars adlı çete vs.
Böyle bir ortamda belaya bulaşmak istemeseniz bile bela kendiliğinden sizi bulur.  Ve böylece olaylar gelişir.

 

Animede karakter sayısı çok fazla ve dediğim gibi her karakterin arkasında bir gizem yatıyor. Fakat ana karakter diyebileceğimiz birisi yok, olaylar parça parça ve farklı karakterlerle farklı açılardan çözülmeye başlıyor. Animenin ilk bölümleri bana sıkıcı geldi ama daha önce okuduğum yorumlara güvenerek devam ettim. İlerledikçe olaylar rayına oturuyor ve tempo artarak ilerlemeye devam ediyor.

Anime 2009 yılında yapılmış ve 25 bölüm + 1 ova dan oluşuyor. Anime içerisinde olaylar kısmen ikiye bölünmüş ilk 13 bölüm bir olay ve sonrası başka bir olay diyebilirim.
Animede karakter sayısı fazla bu yüzden tek tek açıklamıcam ama bir kaç tanesini belirtme gereği duydum.
durahara

Orihaya Izaya:  “İnsanları seviyorum.” Bu sözü sıkça duyacaksınız. Şehir içindeki ayaklı kütüphane gibi bir şey bu adam ama bu bilgileri para karşılığı veriyor. Ortalığı karıştırmak için yapmadığı kalmıyor.

Heiwajima Shizou: Sürekli barmen kıyafetiyle takılan ve şehirdeki en güçlü kişi. Direkleri, içecekmatikleri falan fırlatıyo Izaya’dan nefret ediyo.( Kim etmiyoki seride.)

Anri Sonohara: Ryugamine ve Masaomi ile aynı okulda bunlar arasında bir aşk üçgeni gibi bişey var.

Certy: Siyah motosikletli. Başsız sürücü. Fantastik bir karakter. Dulahan isimli bu karakter başını kaybetmiş onu arıyo.

Simon: Kendisi Rus suşisi satan bir yerde çalışıyor. Shizou’yu durdurabilecek kadarda güçlü.

Animede dikkatimi çeken bir diğer şeyde Openning yarıda kesiliyor araya bi özet girip tekrar kaldığı yerden devam ediyor.  Bu arada araştırırken yeni bir şey öğrendim. Ryohgo Narita yani yazarımızın daha önce Baccano diye bi eseri daha var bu da aynı Durarara gibi çok sayıda karakter ve olaya sahip.  Bi sitede kardeşler yazıyordu. Merak edenler izleyebilir.

Bu arada yukarıda yazmayı unuttuğum bir şey var çeteler. Sarı Peçeliler , Mavi Kareliler gibi renk çeteleri var. Dollars adlı çete de kimsenin birbirinden alt ve üst gibi kavramların olmadığı renksiz bir çete.

Bence güzel bir seriydi fakat finali istediğiniz gibi olmayabilir aklınızda bazı soru işaretleri kalıyor. 2. sezon isteyen bir seri. İzleyin ya, Ikebukuro’daki fantastik ve bir o kadarda gizemli olayları izlemek istiyorsanız hiç kaçırmayın :D

durarara3durarara

BENZER YAZILAR

13 responses on "Durarara!! Anime Tanıtımı"

 1. unravell’in profil fotoğrafı

  o kadar harika ki anlatamam. gidip yeniden izleyeceğim sanırım :3

 2. rahmeliihfrs-0001’in profil fotoğrafı

  mangasını mı okumalıyım yoksa animesini mi izlemeliyim ? yardımcı olursanız sevinirim de :D

 3. Azragül Özden’in profil fotoğrafı

  İzaya’dan ben nefret etmiyorum ciddi ciddi tüm animeler arasında en sevdiğim karakter :D Bayılıyorum yerim :3 Harika animedir tavsiye ederim :D

 4. ゼイネップ’in profil fotoğrafı

  Animesini izlemek istiyorum ama mangasını da merak ediyorum. Mangasını aradım internetten ama bulamadım. Bulan biri bana yardımcı olabilir mi? Paylaşım için teşekkürler ^^

 5. Uğur’in profil fotoğrafı

  japoncayı tam sökebilsem çok iyi olurdu o zaman konuştuklarınıda anlardım

 6. berat’in profil fotoğrafı

  keyifli bir animeye benziyor şans vereceğim bakalım:)

 7. Muhammed Belur’in profil fotoğrafı

  Mangasınıda okuyun derim İzaya çok farklı orda

 8. Berkay’in profil fotoğrafı

  çok güzel ya çok güzel çok güzel güzel güzel güzel güzel !!! çok iyi anime

 9. Tiyes (ペイン)’in profil fotoğrafı

  başlarında belki anlaşılmaz ama sonlara doğru çok güzel ve herşeyi ile (özellikle müzik :D) izlenmesiiii gerekenlerden ;)

 10. Kurbaa’in profil fotoğrafı

  İlk bölümleri izlerken çok sıkılmıştım hatta yaklaşık bi ay hiç izlemedim :D sonra tekrar izleyim dediim ve iyiki demişiim. :D İlk 4-5 bölüm sıkıcıydı ama geri kalanlar çok güzeldi, eğlenceliydi :D Ayrıca ben Izaya’yı ve Shizou’yu çok sevmiştim arıza olduklarından mıdır nedir bilmem :D

 11. Akasha’in profil fotoğrafı

  Tek kelimeyle muhteşem bir anime. Karışık gider, sıkıcı gibi gelebilir ama tekrar tekrar izlenesidir. Soundtrack de gayet iyi, sevdiriyo animeyi =) Şiddetle tavsiye ediyorum =)
  Bu arada favorim de Heiwajima Shizuo’ dur =))) Bulduğu herşeyi fırlatan ve şiddetten nefret ettiğini söyleyen çılgın karakter :D

 12. Ahmet Faruk VATANKURTAR’in profil fotoğrafı

  yeni bitirdim sayılır senaryosu ve her karakteri çok güzeldi başta bişey anlamdım deyip bırakmayın bütün anime severlere tavsie ederim

Bir mesaj bırak