japonca kursu  

Derinlemesine douriki incelemesi

Bu yazı one piece’te gerçekleşen 2 yıl önceki olaylar üzerinden hazırlanmıştır. Yani yazıdaki şartlar 2 yıllık zaman atlaması olmadan önceki güç tespitleridir.

One piece’de kafa karıştıran bir güç kıstası var. Bu kıstası biz eniess lobby’de gördük. Douriki denen bu güç biriminin ölçümünü cp9 üyesi fukurou belirliyor mangada. Herkes şeytan meyvesi kullanmadan fukurou’ya tekme atıyor ve fukurou herkesin dourikisini ölçüyor. Bu ölçüye göre dourikiler aşağıdaki resimdeki gibidir.

douriki

En yüksek douriki lucci’de yer alıyor. Peki douriki nedir? Douriki bir güç birimidir. One piece’de ortalama silahlı bir adamın 10 douriki olduğu belirtilmiştir. 500 douriki ve üzeri ise süper insan gücünde kabul ediliyor. Japonca’da riki güç demektir. Tam karşılığı dayanıklılıktır. Buradan yola çıkarak dourikinin dayanıklılık olduğunu ve saldırıya bir katkısı olmadığını düşünebiliriz. Ki birazdan okuyacaklarınızla dourikinin tam olarak dayanıklılık seviyesini belirtiğini anlayacaksınız.

Adım adım dövüşleri inceleyelim:

1. Blueno vs Franky

Blueno 820 douriki dayanıklılığında bir kişidir. İlk olarak franky ile dövüşüyor. Franky daha önce luffynin normal hali ile denk dövüşmüş birisidir. Birazdan blueno vs luffy konusuna gelince denk olduğunu göreceksiniz.

blueno vs franky

Yukarıdaki resimde Franky bluenoya yumrukları ile saldırıyor ve bluenoyu zorluyor gördüğünüz gibi. Yani franky’nin saldırı gücü 820 dourikiyi zorluyor. Zira blueno savunmak zorunda kalıyor kendini. Normalde tekkai yapması savunmak için yeterlidir.

blueno vs franky2

Bir sonraki sahnede ise franky bluenoyu havaya kaldırıp dalga geçiyor. Çünkü franky karşısında 820 douriki büyük bir dayanıklılık değildir. Zira franky muhtemelen en zayıf cp9 üyesi olan ve dourikisini bilmediğimiz nero’yu hiç zorlanmadan yeniyor. Çünkü frankynin saldırı gücü 820 dourikinin zaten üzerinde.

2. Franky vs Fukurou

Aynı franky 800 douriki olan fukurou’yu da gene yenmiştir. Bu bakımdan franky en az 800+ douriki dayanıklılığındadır. Franky’nin saldırı gücü karşısında 800 dourikinin bir önemi yoktur. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi franky tekkai ile sertleşmiş olduğu halde, yani 800 douriki + tekkai savunmasındaki fukuro’ya hasar verebilmektedir.

franky vs fukurou

 

Fukurou da frankye hasar veriyor. Fakat dövüşü kazananın daha dayanıklı olduğu bariz. Çünkü dövüş franky’nin biraz üstünlüğü ile bitiyor. Bu sebeple franky için yaklaşık 1000 douriki diyebiliriz. Bu bakımdan fukurou’nun saldırı gücü de 1000 dourikiyi aşıyor diyemeyiz. Zira franky kolasının az olduğu hali ile dövüştü. Yani hem dayanıklılık hem saldırı gücü az bir halde olmasına rağmen 800 douriki ile dövüşmüştür. Fukurou ile tam güçte dövüşmemiştir. Ve fukurou tam güçte olmayan frankye hasar verebilmiştir. Tam güçteki franky’e ne luffy(water7 girişindeki dövüş) ne de blueonu hasar verememiştir. Franky dövüş boyunca sürekli choppa’dan enerji için kola istemiştir. Kolayı alınca da fukurou’yu hızlıca yenmiştir.

3. Blueno vs Luffy

Blueno 820 douriki seviyesinde bir cp9 üyesi. Luffy’nin normal halinin, tam güçteki franky ile denk olduğunu water7’deki dövüşten biliyoruz. Bu denklik blueno dövüşünde daha belli oluyor. Blueno kendine güvendiği için tekkai açıyor ama kırılıyor. Tıpkı franky’nin 800 douriki + tekkaiyi kırması gibi luffy de 820 + tekkaiyi kırıyor. Resim aşağıda.

blueno vs luffy

Soru deniyor ve luffynin soruyu yakalayabildiğini görüyor. Franky de fukuro’nun sorusunu görebiliyordu. Hem de enerjisi olmadığı halde. Blueno daha sonra ciddileşiyor ve tekkaisi ile luffy’i durduruyor. Luffy normal gücü ile dövüşmektedir. Dediğim gibi bu zamana kadar luffy’nin normal hali ile franky’nin enerjik hali denkti. Franky nasıl ki full enerji ile fukurouyu yerle bir ettiyse luffy de ilk 2 saldırısında bluenoyu çok zorlamıştır. Aşağıda kolasını içmiş franky’nin fukurou’ya yaptığı darbeyi görüyorsunuz. Blueonun gözler nasıl beyazladıysa aynı şey fukurou için de oluyor.

Franky_VS_Fukurou_by_Jokerlove

Luffy’nin en güçlü saldırılarından olan rifle ile franky’nin hammer saldırısı 800 ve 820 douriki dayanıklılığını yerle bir ediyor. Fakat blueno ciddileşince luffy’nin saldırılarından kendini koruyabilmiştir. Tıpkı en yukarıdaki resimde franky ile olan dövüşünde frankynin yumruklarını kolları ile durdurduğu gibi. Resim aşağıda.

luffy vs blueno

Bu durumda Luffy bu iyi değil deyip g2 açmak zorunda kalıyor. Çünkü saldırı gücü 820 dourikiyi zorluyor sadece. Dövüş uzasa luffy gene yenecektir. Ama dövüş en az fukuro vs franky kadar uzayacak ve zaman kaybı olacaktır. Çünkü blueno luffyi ciddiye almış durumdadır. Luffy lastik olduğu için muhtemelen burnu kanamadan dövüşü kazanacaktır. Luffy gear 2 açınca saldırı gücü 820 douriki dayanıklılığının çok çok üzerine çıkıyor ve kolaylıkla blueno’yu yeniyor. Peki ama luffy’nin g2 moddaki saldırı gücü kaç douriki dayanıklılığını indirebilir?

4. Franky vs Lucci

Franky, Lucci ve Luffy dövüşürken araya giriyor. Enerjik hali ile lucciye saldırıyor. Lucci ise tekkai açıyor.

franky vs lucci

Lucci, Franky’nin fukurouya yaptığı hammer saldırısını, yani en güçlü yumruk saldırısını yapıyor. Fakat Lucci’nin tekkaisini yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi aşamıyor. Yukarıdaki resimde sağ üst köşede Lucci, Luffy’e karşı shigan saldırısı yapıyor. Bu saldırıda parmak bir mermi gibi vücudu deler. Fakat Luffy lastik olduğu için hasar almıyor. Fakat ön tarafı zırhlı olan cyborg franky bu saldırıyı alınca bakın ne oluyor.

frank vs lucci

Resimde grödüğünüz gibi Franky shigan saldırısı ile yerle bir oluyor. Luffy ise lastik olduğu için bu saldırıdan etkilenmiyor. Mangaka burada 2 denk karakterin  (g2siz luffy ve full enerjik franky) shigan karşısındaki durumlarını gösteriyor. Eğer Luffy lastik olmasa franky ile aynı duruma düşecekti. Yukarıdaki resimdeki en önemli nokta şu: Lucci dourikisinin fukuroudan 5 kat fazla olduğunu söylüyor. Fukurou 800, Lucci ise 4000 dourikiydi Ve frankynin saldırısı 800 dourikiyi aşarken 4000i aşamıyor. Lucci burada kendi tekkai ve douriki yani dayanıklılığının fukuronun 5 katı olduğu söylemek istiyor. Zira douriki tamamen dayanıklılıkla ilgili bir şey. Saldırı gücüne katkısı yoktur. Şu ana kadar gördüğümüz tüm manga sayfalarında olan bu.

5. Luffy vs Lucci

Luffy, Lucci ile dövüşüyor. Normal hali 4000 douriki olan Lucci, luffy ile dalga geçiyor. Çünkü Luffy’nin saldırı gücü 4000 dourikiye hasar veremiyor. Tıpkı Franky’nin veremediği gibi. Hatta Luffy’nin en güçlü saldırısı olan bazukayı Lucci normal hali ile hem bacağı hem de elleri ile birer kez durduruyor. Alağıdaki resimde gördüğünüz gibi.

bazuka

Luffy lastik olmasa perte çıkmıştı. Zira Lucci’nin saldıları karşısında lastik olmasına rağmen nefes nefese kalıyor. Dolayısı ile Luffy’nin dourikisi 4000 değildir. Zira lastik olmasına rağmen ciddi şekilde nefes nefese kalıyor. Zaten 4000 douriki dayanıklılığında olsa idi Lucci onu ordan oraya savuramazdı. Luffy’nin dayanıklılığı 3000 civarı bile olsa kafa kafaya dövüşmesi gerekir. Ama lastik olmasına rağmen bariz bir şekilde Lucci en az 2 kat güçlüdür. Buradan Luffy’nin dourikisinin 2000 civarı + lastik meyvesi olduğunu, Lucci’nin ise 4000 douriki + tekkai olduğunu söyleyebiliriz. Zira görülen bu. Lastik ona fiziksel darbelerden korunmayı sağlamaktadır. Dolayısı ile Lucci’nin normal vuruşları luffye hiç etki etmemiştir. Fakat Luffy de sonuçta bir insan ve yorulmakta olduğu için nefes nefese kalmıştır. Zira asla 4000 dourikiyi aşacak vuruş gücüne dövüşün başında çıkamamıştır. Luffy’nin normal vuruş gücü ise 800 douriki’yi aşmaktadır. Bunu Blueno ile olan dövüşünde gördük. Biraz ara verip Sanji’yi inceleyelim. Zira hem Sanji hem Luffy fiziksel dövüşüyor.

6. Sanji vs Jyabura

Sanji’ye bakıyoruz. 2180 douriki + kurt form + tekkai Jyabura’yı tekmeleri ile diable açmadan bile evire çevire dövüyor. Diable açınca ise işini bitiriyor. Aşağıda kurt form + tekkai haldeki Jyaburanın aldığı darbeyi görüyoruz.

sanji vs jyabura

Yukarıdaki resme baktığımızda Sanji’nin normal haldeki saldırı gücünün 2180 douriki + tekkai + zoan meyve gücünün verdiği dayanıklılığı aştığını görüyoruz. Yani Sanji’nin saldırı gücü normal haldeki Luffy’nin saldırı gücünden çok daha yüksek. Zira Luffy 820 douriki + tekkai’yi kırabilmektedir. Franky ise tam enerjik hali ile kırabilmektedir. Zoan meyvesi en az %50 dayanıklılık sağlasa bile jyabura’nın dourikisi 3270 yapıyor. Ki çoğu kişi zoan meyvesinin en az gücü 2 kat arttığını söyler. Sanji en az 3270 + tekkai’yi kırmakta hiç zorlanmıyor. Luffy ise normal hali ile 4000 + tekkai’yi kıramıyor. Şeytan meyvesi açmış Jyabura ile normal Lucci’nin tekkaileri arasında ahım şahım fark yoktur diye düşünüyorum. Luffy’nin de en az Sanji kadar hasar verebilmesi lazımken hiç bir etki gösteremiyor. Bunun dışında en önemli nokta Sanji’nin normal halinin bile 3270 dourikinin üzerinde bir dourikiye sahip olduğunu anlıyoruz. Zira bu dourikideki birini sadece bir kaç kırıkla yeniyor. Sanji diable açtığında ise Jyabura’yı tamamen etkisiz hale getiriyor. Lucci ile dövüşen Sanji olsaydı şeytan meyvesiz Lucci ile kafa kafaya dövüşebilirdi sonucu çıkar buradan. Çünkü dourikisi Lucci’nin normal hali ile denk ve saldırı gücü diable ile Lucci’nin tekkaisini aşabilecek güçte. Fakat Lucci meyveyi açınca Sanji yenilecektir. Bu da ayrı bir nokta. Aşağıdaki resimde Jyabura’nın tekkai açtığını ve ilk diable saldırısında tekkainin hiç bir işe yaramadığını söylüyor. Sanji ise bir önceki sayfada artık saldırı gücünün bir şeytanın yıkım gücüne sahip olacağını söylüyor. Jyabura’nın ise kaburgaları kırılıyor.

jyabura vs sanji

Sanji 2180 douriki + zoan meyvesinin verdiği dourikinin üzerinde bir dourikiye sahiptir. Zira dövüş bittikten sonra güle oynaya Zoro’nun yanına gidiyor. Gerçi bir kaç kemiği kırılıyor. Bu bakımdan bakacak olursak sanji en az 3270+ dourikiye sahiptir. Saldırı gücü ise tekkai açmış kurt formundaki jyaburayı perte çıkarıyor. Yani diable Sanji çok rahat 3270+ dourikiyi indiriyor. Luffy ise g2 açınca 4000+ dourikiyi indiriyor. Fakat saldırı gücü kişinin dourikisini arttırmamaktadır.

7. g2 Luffy vs Kaplan Lucci

Luffy, 4000 dourikiyi kıramayınca gear 2 forma geçiyor. Daha önce tüm tekniklerinin daha güçlü olduğunu söylemişti gear 2 için. Dayanıklılığa herhangi bir katkısı yoktur. Zira dayanıklılık bir teknik değildir. Tam tersine Luffy g2 formda daha fazla yorulmaktadır. Dövüşe dönecek olursak. Luffy gear 2 ile saldırı gücünü ve hızını arttırıyor. Ve çok rahat bir şekilde 4000 douriki + tekkaiyi kırıyor. Yani Sanji’nin diable ile kırabileceği dourikiyi Luffy ancak G2 ile kırabiliyor.  Sonra Lucci kaplan forma geçiyor. Dayanıklılık artışı %50 olsa dourikisi 6000 oluyor. Luffy’nin saldırı gücü 6000 dourikiyi kırabiliyor gear 2 ile. Sanji’nin 6000 dourikiyi kırabileceğini pek sanmıyorum.

Peki Luffy’nin dourikisi için 3000 bile diyemiyoruz. Çünkü hiç bir şekide Lucci ile ilk başta baş edememiştir. Fakat kaplan hali, Luffy’nin g2 haline tek atması lazımken tek atamıyor. Çünkü Luffy lastik ve rokugan ve kesici saldırıları pençeler dışında hasar almıyor. Kaplan formunun avantajı pençeleri oluyor. Zira öncesinde luffye hasar veremiyor lastik olduğu için. Aslına bakarsanız douriki hiç bir şekilde saldırı gücü vermiyor. Tamamen dayanıklılık ile ilgili bir terimdir öyle olmasa 800 dourikisi olan fukurou’nun 4000 dourikilik lucciden yediği tekmeden sonra ayağa kalkamaması lazım. Yani douriki bir bakıma HP seviyesini belirtiyor. Zira dourikinin tam olarak tanımı yoktur. Fakat görünen şey dourikinin hasar değil, dayanıklılık bazında ele alınması gerektiğidir. Çünkü luffy G2’ye geçerek saldırı gücünü arttırıyor ve 4000 dourikilik dayanıklılığı aşacak saldırılar yapabiliyor. Luffy’nin g2li dourikisi 4000 değildir. Herkes böyle sanıyor. Oysaki g2li saldırı gücü en az 6000+ dourikidir. Luffy’nin normal hali ise 4000 dourikiyi aşacak saldırı gücünde zaten değil. Luffy’nin dourikisi yaklaşık olarak 2500’dür. Lucci’ye karşı direnebilmesinin sebebi ise lastik olmasındandır. Çünkü Luffy normalde Lucci’den tek yiyecekken şeytan meyvesi sayesinde hasar almamıştır. Bu yüzden şeytan meyvesi absorbe ediyor saldırıları.  Eğer Lucci sürekli rokugan veya pençe kullanmış olsa Luffy maalesef dövüşü kazanamazdı. Ki zaten rokugan saldırıları ile yere yatmıştır. Pençeli shiganlarla canı yanmıştır. Şöyle düşünün Luffy’nin dourikisi 2500’dür. Luffy’e siz 6000 dourikiyi aşacak bir şekilde fiziksel vuruş yaptınız. Luffy bundan etkilenmemektedir. Marineford savaşında sengoku’dan aldığı darbe sonucu normalde ayağa kalkamaması gerekirker, sengoku haki kullanmadığı için Luffy hiç etkilenmemiştir. Lucci ise rokugan saldırıları ile Luffy’i mahvetmiş ve direk dourikisinden yemiştir. Lastik saldırıları absorbe etmemiştir.

Çok tartışılan bir konuya da açıklama getireyim. Moria ile dövüşünden sonra Luffy bayılmıştır. Ardından zoro tüm acılarını almış ve ayakta kalmıştır. Buradan Zoro’nun dourikisinin Luffy’den yüksek olduğu söylenmektedir. Bu doğru bir tespittir. Fakat Zoro’nun dourikisi Luffy’nin 2 katı değildir. Zoro 2200 dourikilik Kaku’yu indirmiştir. Kuma geldikten sonra Zoro, Sanji’yi bayıltmıştır ve ayakta kalmıştır. Sanji 3270+ dourikidir demiştim. Zoro ise Luffy’nin acılarını alıp ayakta kalmıştır. Sanji 3270 douriki limitini doldurup bayılıyor. Bu durumda Zoro için en az 3270 sanji kada dourikisi + 2500 luffy kadar dourikisi olması gerekir. Yani Zoro için yaklaşık 6000 Dourikidir diyebiliriz. Niçin +2500 dedim? Çünkü Luffy, 4000 dourikilik Lucci ile arasında en az 2 kat güç farkı olduğunu göstermiştir. Lucci en az 2 kat güçlüydü gear 2 açmamış Luffyden. Gene de bol keseden davranıp 2500 dedim. Luffy 2500 douriki ve meyvesinin absorb avantajı ile 6000+ dourikiyi yenmiştir. Bu Luffy’nin de 6000+ douriki olduğunu göstermez.

Bu durumda;

Franky 1000+

Luffy 2500 + fiziksel absorb

Sanji 3270+

Zoro 6000+

dourikidir. 2 yıl aradan sonra ise Sanji’nin geri planda kaldığını görüyoruz.

Luffy’nin dayanıklı gözükmesinin sebebi hasar almamasıdır. Hasar almayan adama dayanıklıdır diyemeyiz. Hasar almadığı için daha uzun süre ayakta kalıyor sadece. Birinin dayanıklılığını ancak hasar alınca ölçebiliriz. Örneğin Enel. Logia olduğu için kimse vuramıyor. Ama Luffy yerle bir etti onu. Gidip de Enel için dayanıklıdır diyemeyiz. Her yumrukta mahvoldu.

BENZER YAZILAR

0 responses on "Derinlemesine douriki incelemesi"

  1. Zeynep’in profil fotoğrafı

    vay canına dedim! En küçük ayrıntısına kadar incelemişsiniz. Helal olsun valla :D Ve açıkladığınız bakımdan düşününce gerçektende haklı olduğunuzu farkettim :D

Bir mesaj bırak