japonca kursu  

Ek Ders 12: Dattebayo nedir?

Dattebayo ne demek?

nedir bu dattebayo? bildiğimiz üzere naruto animesinde bizim naruto hemen her cümleden sonra dattebayo diyor. ben de hep merak etmişimdir. manası nedir acaba diye. ve geçen gün Akira Sensee’ye sordum..

dattebayo

This is Naruto’s catch-phraze ne^^
“[…] datte ba.” wa “Boku wa [….] to omotteirun da yo”, “[…] to itterundayo” to iu imi desu.Saigo no “yo” wa amari imi wa nai to omoimasu.

“[…] datte ba.” means something like “It is […], you know?”, “I said […..], you know?”, which sounds like making others convince what he say or believes. The last “yo” have little meaning.

bu akira-san’ın bana gönderdiği cevap. buradan benim çıkardığım sonuç:
…. dedim öyle değilmi! yada kısaltırsak: bizim naruto her cümlenin sonuna dedimya! ekliyor. eve gidiyorum dedimya! hokage olcam dedimya!

kısacası dattebayo’yu dilimize dedimya! olarak çevirebiliriz.

BENZER YAZILAR

22 responses on "Ek Ders 12: Dattebayo nedir?"

 1. ya peki japon alfabesiyle yazilisini bilen varmi?

 2. “Dedim ya demek olduğunu sanmıyorum. Çünkü istisnasız her cumlenin sonuna ekliyor. Soru soruyor diyo bağırıyor diyo her durumda kullanıyor. Başka bir yerde şive olduğunu, Türkçedeki Da gile aynı anlamda olduğunu okumuştum. Çünkü ilk defa söylediği şeylere dahi ekliyor

  • Damiii’in profil fotoğrafı

   Genelde “neden” derken falan söylüyor. Yani bana öyle geldi. Neden dedim ya. Mantıklı oluyor aslında. Ve ben bu cevabı başta yanlış yere yazmışım bu yüzden tam aynısını yazmadım, ilk şey yazmıştım: Aynen neden dedikten sonra da bunu söylüyor. o.O Gerçi neden dedim ya olabilir de. Neyse susayım ben. :D

  • Ben Naruto Ultimate Ninja Storm 3 oynarken dattebayo yu ingilizce olarak you know olarak görmüştüm hatta Naruto’nun annesiyle ortak yanlarından biri sanırım yanlış olabilir animede daha oraya kadar gelmedim.

 3. Yukarıdaki ingilizce çeviride “bildiğin” kelimesinin inandığı şeye ikna edici şekliyle kullanımı demiş.Bizdeki kırsal kesimin her lafın dibine çaktığı “imanım” gibi bişey mi ki acaba. bknz:”Cemile’min gezdiği dağlar meşeli imanım,”

 4. DATTEBAYOO NARUTOM :3 :D

 5. Soru soruyor, ardından ”dedim ya” diye mi ekliyor? lmao

 6. Naruto’nun Openinginde Hep Dattebayo Present Diyor. Tanıtma ve Reklam Amaçlı Yapmış Olabilirler.

 7. Annesi de dattebane diyor onun bir anlamı var mı ?

 8. ResS (レス) RSGY’in profil fotoğrafı

  Geçen gün kendi kendime dattebayo diyodum babam da dut yiyodu bi anda “datlıbayaa” dedi ben hala şoktayım:S

 9. Tiyes (ペイン)’in profil fotoğrafı

  haha :D
  ismini görünce zaten naruto aklıma geldi :D

 10. datte kelimesi fakat, ama manasindadir, desu dan gelir da olur tte eki alip simdiki ve genis zamani ifade eder,ba eki japonyanin bir bolgesinde kullanilir ve bolgeye has lehcedir bizdeki normal be ve trakya lehcesinde ise birebir ayni manadadir, yo ise ulke genelinde kullanilir ve turkcedeki yok ya beya kelimelerindeki gibi manasi vardir..bunlarin birlesimiyle argo deyis halini alir..japonca ingilizceyle degil direk Turkceyle ogrenilmeli aksi takdirde buyuk kazalar olur insanlarin hayatina bile malolacak husranlara sebep olabilir, herkese sevgi ve saygilarla iyi ogrenim ve ogretimler dilerim

 11. Dattebayo soylenmesi his birsey olmadigi (narutonun kushinali bolumlerinden cikarabilicegimiz uzere) I in ve heyecanlandinda veya korkutugunda soyledigi icin veeee cumle sonlarina getirdigi I in bizdeki `lan` a benzettim ben. Tamamiyle Ken I cevirim,yorumum sizin goruslerinizede say I duyarim

 12. Ben Naruto yu datte bayo suyla seviyorum :D Dattebayo ! :D

 13. LearNihongo’in profil fotoğrafı

  rica ederim gelişmeler için facebook sayfamıza katılabilirsiniz :)

 14. bende çok merak ediyordum teşekkürler

Bir mesaj bırak