japonca kursu  

Cosplayer: Yaya Han

Yaya Han; Çin kökenli, 10 Nisan 1980 doğumlu bir Koç burcu kadını. Çince, İngilizce, Almanca ile beraber biraz da Japonca, Fransızca, İspanyolca ve Latince konuşabiliyor.  Atlanta, Georgia’da yaşayan bu bayan eski kültürler, muzik, sanat, tiyatro, arabalar, egzotik yemekler, moda, makyaj,ayakkabılar, fotoğraf konularında çok tutkulu. Aynı zamanda çizim, dikiş, heykel, craft, kostüm ve moda tasarım, şarkı söylemek, kitap okumak, seyahat etmek, mağaracılık, yürüyüş ve alışveriş de hobileri arasında bulunuyor.

Hayat hikayesine dönecek olursak; kendisi stilist, model ve cosplay sanatçısıdır. 1999 yılında Anime Expo etkinliğinde dikiş ve craft yeteneği hiç olmayan genç bir hayran olarak cosplayi yaratıcı bir hobi olarak keşfetmiştir. Ama Yaya her zaman sanatçı ruhluydu özellikle de kara kalem ve mürekkep çizimlerinde. Bu yüzden kostüm yaratmanın kalbini ve ruhunu çabucak kavramıştır. Yaya moda okulu ya da kostüm dizaynı okulu için para sıkıntısı nedeniyle tamamen kendi kendini eğitmiştir. Başlarda dikiş makinesi ve Ucuzluk Marketi’nden aldığı dikiş kitabı için 40 dolar ödemiştir. Azme inanır ve kostüm yaratmada hataları sanki en iyi öğretmeniymiş gibi görerek kusursuzu yaratmıştır.

Bugün Yaya anime/manga, çizgi roman, bilgisayar oyunları, bilim kurgu ve kendi orjinal tasarımları olmak üzere 300’den fazla kostüm yarattığı bilinir.

Yıllar boyunca Yaya, popüler cosplay aksesuarları yaparak da cosplay dünyasında başarılı işlere imza attı. Yaya’nın karmaşık ve bir o kadar da lüks tasarımları ödüle layık görüldü ve yaygın bir biçimde alkış aldı. Birçok kez konuk, panel katılımcısı, jüri, performansçı ve ev sahibi olarak 100’den fazla kongreye davet edildi. Yaya’nın cosplay dünyasındaki etkisi o kadar büyüktü ki King of the Nerds yarışmasında konuk jüri oldu.

BENZER YAZILAR

0 responses on "Cosplayer: Yaya Han"

Bir mesaj bırak