japonca kursu  

Ao No Exorcist

Anime inceleme: Ao No Exorcist

 

Tür:Aksiyon-Fantastik-Doğaüstü Güçler-Komedi

Bölüm Sayısı:24/24

Yapım Yılı:2011

aonoexorcist

                     

   Şeytanın Mavi Alevleri!

Sizlere temposu bir an bile düşmeyen,eğlenceli ve sürükleyici bir seriden bahsetmek istiyorum; Ao No Exorcist.

Yine ilk önce animemizin konusuna kısaca değinelim;

Hikayemiz,ikiz kardeşi Yukio ile birlikte Peder Shiro Fujimoto tarafından büyütülen ve cocukluğundan beri anormal bir kuvvet ve dayanıklılığa sahip bir genç olan Rin Okumura‘yı anlatıyor.

Yukio’nun prestijli bir okul olan True Cross Academy’e girmesi ve evden taşınması ile Rin’in Satan(şeytan)’ın oğlu olduğunu ögrenmesi bir olur.Rin’i korumak için hayatını feda eden Peder Shiro’nun son isteği,Rin’in asla şeytan katili kılıç Kurikara‘ya dokunmamasıdır.Ancak merakına yenik düşen Rin,bu isteği göz ardı eder…Rin’in seytani güçlerini kınında hapsetmiş olan bu kılıç, dokunmasıyla birlikte bunları serbest bırakır.

Artık sahip olduğu tek şey şeytani bir kuvvet değil aynı zamanda uzun köpek dişleri,sivri kulaklar ve saklaması neredeyse imkansız olan bir kuyruktur.Ayrıca,bedeninden yayılan,olur olmaz zamanlarda tutuşmaya başlayan ve dokunduğu her şeyi yakıp kül eden şeytan ateşiyle baş etmeyi de öğrenmelidir.

Üvey babasının intikamını almak için Exorcist(şeytan kovucu) olmak isteyen Rin,Peder Shiro’nun cenazesinde bu isteğini gerçekleştirebilecek tek kişi; Mephisto Pheles ile tanışır.

Yukio’nun kabul edildiği True Cross Academy‘nin müdürü olan Mephisto,bu akademinin, insanların alemi Assiah‘ı,seytanların alemi Gehenna‘dan korumak için oluşturulan bir Exorcist organizasyonunun parçası olduğunu açıklar.Rin’in, bu akademiye kaydolup Exorcist olmak için varlığı çok  az kişi tarafından bilinen Exorcist eğitim sınıfına katılması gerektiğini söyler.

Fakat Rin’i en çok şaşırtan şey,her zaman başını beladan kurtardığı kardeşi Yukio’nun üst seviyede bir Exorcist olduğu ve öğretmenlerinden biri olacağı gerçeğidir.

Konusu oldukça ilgi çekici olan bu seri,ana fikrinin Exorcism(şeytan çıkarma) olması itibari ile,Hristiyan kaynaklarında ve Japon folkloründe rastladığımız şeytan kovma,arındırma ve kutsama ayinleri gibi pek çok öğeyi harmanlamış.Aynı zamanda klasik iyi-kötü rekabeti’nin yanı sıra, doğal düşman olması gereken iki kardeşin (şeytan ve Şeytan Kovucu) omuz omuza savaşı,benzer öğelere sahip serilerin arasından sıyrılmış olmasının nedenlerinden biri bana göre.

Yazının başında konuya “kısaca değineceğimi” belirtmiştim fakat o kadar çok karakter ve olay döngüsü var ki,özet ancak bu kadar oldu.Yani tempo oldukça yüksek.Ama yeri gelince izleyiciye o anın duygusunu yaşatmayıda başarıyor.Sakın aklınıza dur durak bilmeyen bir savaş,Alucard gibi yakaladığını affetmeyen bir avcı profili gelmesin:)Bazı bölümlerde -özellikle Rin alevlerini kontrol etmeye çabalarken- bol bol kahkaha atacağınıza eminim.

Animenin ilk sezon bölümlerinde açılış müziği olarak kullanılan “Core Pride” Japon rock müzik grubu Uverworld imzasını taşıyor.Yine bu sezonun kapanış müziği “Take Off” Güney Kore’den 2PM‘e ait.İkinci sezonda ise açılış müziği olarak Japon rock grubu ROOKiEZ is PUNK’D‘a ait olan “In My World” kullanılmış.Bu sezonun kapanışı,Japon şarkıcı Meisa Kuroki tarafından seslendirilen “Wired Life“.

Çizimler hakkında ufakta olsa fikir sahibi olabilmeniz açısından kısa bir tanıtım videosu koyuyorum.

Umarım izlerken sizde benim kadar eğlenirsiniz:)

 

BENZER YAZILAR

2 responses on "Ao No Exorcist"

  1. busunako’in profil fotoğrafı

    hızlı bir seriydi çoğu şeyi pek oturtamadan acele bağladılar ama eğlenceliydi

  2. Kübra’in profil fotoğrafı

    Seri çok akıcı.Çok güzel bir seri şu sıra çıkan filminin altyazısını bekliyorum.Umarım beklediğime değer ^^

Bir mesaj bırak