japonca kursu  

Ao Haru Ride manga tanıtım

Ao Haru Ride manga tanıtım

Ao Haru Ride

Türü:Komedi,Dram,Romantizm

Yapım Yılı: 2014

Bölüm Sayısı: 10/12

Evet dostlar toplanın.Romantik-komedi dalında oldukça eğlenceli bir manga olan Ao Haru Ride şimdi anime olarak karşımızda.

Kısaca konusuna değinelim;

Kahramanımız Yoshioka Futaba,liseye başlamasıyla beraber hem hayatını,hem imajını değiştirmeye çalışan bir kız.Ve bu uğraşının kendine göre haklı sebepleri var; ortaokuldaki kızlar tarafından sevimli görüntüsünden dolayı dışlanmıştır ve bir yanlış anlama sonucu hayatının ilk aşkı Tanaka Kou’ya aşkını itiraf edememiştir.Kou’nun başka şehire taşınmasıyla bu aşk hikayesi başlamadan bitmiştir.

Aradan 3 sene geçer ve Futaba liseye başlar.Arkadaşsız geçen günlerinin acısını çıkarırcasına,yeni okulunda mümkün olduğunca erkeksi görünmeye çalışır.Bol bol yemek yer,yüksek sesle konuşur,etrafındaki “cici” kızlar hakkında atıp tutar.
Ta ki,filizlenmeye fırsat bulamayan ilk aşkı ile karşılaşana kadar.Kou’nun ebeveynleri boşanmıştır ve artık soyadı Mabuchi olmuştur.Karşılaştıklarında Kou, 3 sene önce Futaba’dan hoşlandığını ancak artık  hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyler.

Bakalım kahramanımız dile getirmeye dahi fırsat bulamadığı aşkını sürdürebilecek mi?

Konumuza şöyle bir göz attık,şimdi de çizimlere ve animenin konu akışına bir bakalım.

Genelde böyle romantik animelerde insanın içine fenalık gelir.Karakterler öyle utangaç öyle çekingendir ki saç baş yoldurur adama.Benim için en büyük artı,kahramanımızın açıksözlülüğü.Ne aşkını itiraftan çekiniyor, ne sevdiğini söylemekten.Kaçan kovalanır hesabı Kou beyimiz “eskisi gibi olmaz, olamaz..yaralııı,yaralıyımmm:(” gibi çıkışlarla sinirlerimi zıplatsada,olayların akışı baymıyor,yani bir aşk itirafı için 4 bölüm + filler izlemek zorunda kalmıyoruz.

Çizimler gayet iyi,genelde manga çizimleri animelerden kat be kat üstün olur ancak Ao Haru Ride animasyon haline getirilirken gerçekten çok kaliteli bir iş çıkarılmış.Serinin yazarı ve çizeri olan Sakisaka İo sensei, zaten çizimlerine hayran olduğum ve mangalarını severek okuduğum bir mangaka.2013 yılında çekilen,Ryotaro Makihara yönetmenliğindeki “HAL” isimli animasyon filminin karakter çizimlerini yapan mangaka’nın,animeye dönüşen ilk mangasıda beklentileri hayli karşılar düzeyde.

12/12 olarak tamamlanan serinin, 10 bölümü türkçeye çevrildi,kalan bölümlerin çevirisi sürmekte.Animesine doyamayıp hikayenin kalan kısmını öğrenmek isteyenler için,manga hala devam ediyor.(ingilizce)

Ao Haru Ride hakkında söyleceklerim bunlar.İzlerken eğlenmeniz dileğiyle,görüşmek üzere…

5 responses on "Ao Haru Ride manga tanıtım"

 1. mangayı okumak isteyenler tumitut scanlationdan Türkçe okuyabilir manga aylık olarak çıktığı için yeni bölüm için 1 ay beklemek gerekiyor ama manganın şu an 46. bölümü çıktı zaten 47. bölüm final bölümü aralıkta çıkıyo hatta aralıkta filmi japonyada vizyona giriyor bilmek isteyenler için de animenin bittiği yerdn 14. bölüm devam ediyo mangada

 2. Zehra’in profil fotoğrafı

  Animesini izliyorum mangasıda ilgimi çekti kesinlikle okumam lazım :D

 3. burçak’in profil fotoğrafı

  manga devam ediyor.japonya’da aylık olarak yayınlanıyor ancak önce scanlenmesi,sonra çevirilmesi ve düzenlenmesi gerekiyor bizim okuyabilmemiz için.
  ben mangafox.me üzerinden takip ediyorum seriyi.popularitesine bağlı olarak yaklaşık 3-6 hafta arası güncelleme gelir.
  yeni bölüm çıkınca haber veririm:)

 4. Birşey sormam gerekiyo.Animeyi 10. bölüme kadar izledikten sonra merakımı gideremeyip mangasını okuduğum 2.anime bu.Daha doğrusu 2.defa manga okudum online olarak.Bu yüzden hiçbirşey bilmiyorum.Mangada en sonunda sinemayla ilgili birşeyler olmuştu.Futaba korku filmine gitmek istiiyodu.Kimse gelmiyodu.Sonra Kou hemen atlıyodu fln (ben şahsen kikhuchi-kun tarafındayım :D ) sonra konuşucaklardı.Burda bitirmişlerdi.İngilizcelerine de baktım.Ama hepsi 43.Bölümde kalmış Türkçesinde olduğu gibi.Hala devam ediyo mu? Ve hiçbişey bilmediğim için soruyorum : ne kadar aralıklarla çıkıyo mangalar? Bir aralıkla mı çıkıyo illaki? Eğer öyleyse bu manga ne kadar aralıkla çıkıyo? Şimdiden teşekkürler :D

Mesaj At