japonca kursu  

Anime incelemeleri: Death Note

Anime inceleme: Death Note

Light Yagami zeki fakat hayatından bıkmış bir lise öğrencisidir. Fakat bir şinigaminin bilerek düşürdüğü doğa üstü bir defteri bulunca (Ölüm Defteri) hayatı değişir. İçindeki kurallarda deftere kimin ismi yazılırsa öleceği yazmaktadır. Light önce buna inanmayıp kötü bir şaka olduğunu sanar. Fakat bir kere deneyip yazdığı iki kişinin kalp krizinden öldüğünü televizyondan öğrenince defterin gerçek olduğunu anlar. Defteri düşüren şinigami ile yani defterin eski sahibi ile tanışınca kendisini “Yeni Dünya’nın Tanrısı” olarak görür ve suçluları deftere yazarak ölümle cezalandırır. Halk tarafından da kendisine “Kira” (Jap: katil) ismi verilir.

Sonra, birçok suçlunun kalp krizinden ölmesi Interpol ve gizemli dedektif “L”in dikkatini çeker. L, “Kira”nın Japon vatandaşı olduğunu yaptığı bir test ile anlar ve hayatı pahasına olsa da Kira’yı yakalamaya çalışır.

Death_Note

bence:

müthiş kurgu, olağanüstü zekice planlar, 2 ustanın karşılıklı satranç oynaması gibi.. gerçekten övgüyü hakediyor. bir insan beyninin bu kadar ayrıntıyı nasıl düşündüğüne şaşışacaksınız..tamamen orjinal yeni karakterler. özellikle L ve ryuk karakterlerinin kendine öz halleri müthiş. bu animeden sonra tatlı ve elmaya farklı gözle bakarsanız şaşırmayın. başarısından dolayı filmide çekilmiştir. ama anime ile aynı kalitede değildir. anime renkli çizgi film gibi değildir. karanlıktır biraz. bir çocuğun anlayamayacağı kadar zekice hazırlanmıştır. ölmeden önce kesinlikle izleyin. anime bize adalet duysunu aşılıyor. kötü insanlar ölmelimi yargılanmalımı? pskopat karakter kira ve dedektif L’in müthiş zeka çatışmasını mutlaka görün. ayrıca müzikleri şahanedir.

BENZER YAZILAR

5 responses on "Anime incelemeleri: Death Note"

 1. Remking.’in profil fotoğrafı

  Üzerimde en çok etki bırakan anime diyebilirim. Yagami Light da en sevdiğim anime karakterlerinden biri.

 2. busunako’in profil fotoğrafı

  L’yi öldürüp sonra da kotaramayıp mahvetseler de çok iyi bir animeydi.

 3. mükemmel ötesi bir anime. Kendi kulvarında teek başına lider bence :)

 4. LearNihongo’in profil fotoğrafı

  code geassı da ozaman izlayin. çok seveceksiniz :) aynı zeka ondanda var ve müthiş bir hikayesi var.

 5. kesinlikle hariha bir animeydi.çok zekice hazırlanmış bi yapım.iki zekanın yarışı..

Bir mesaj bırak